kpb

Amonit

tytuł oryginalny: Ammonite

reżyseria: Francis Lee
aktorzy: Kate Winslet, Saoirse Ronan, Gemma Jones

czas trwania: 115 min.
produkcja: Wielka Brytania/Australia/USA 2020
premiera: 2021-03-12
język: angielski, francuski
napisy: polskie
in English and French with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Camerimage 2020: Złota Żaba (nominacja)
Nagrody BAFTA 2021 - nominacja: Najlepsze kostiumy

 

Film przenosi nas do Anglii, do 1840 roku. Mary Anning (Kate Winslet) jest paleontolożką i kolekcjonerką skamielin. Mimo że jej znaleziska wystawiane są w muzeach całej Europy, jej nazwisko z racji płci jest zupełnie pomijane w naukowych kręgach. Żeby zarobić na swoje utrzymanie prowadzi sklep, w którym sprzedaje skamieliny turystom. Pewnego dnia jeden z turystów prosi Mary, żeby przyjęła na nauki jego żonę Charlotte (Saoirse Ronan), u której zdiagnozowano melancholię. To dwie kobiety z zupełnie innych światów o zupełnie różnych osobowościach, ale powoli rodzi się miedzy nimi wielkie uczucie.


Film inspirowany jest autentyczną historią Mary Anning, pierwszej Brytyjki paleontolożki. Odkrycia i obserwacje Mary Anning zrewolucjonizowały postrzeganie świata oraz przyczyniły się do lepszego zrozumienia życia prehistorycznych zwierząt i historii Ziemi. Dały solidną podstawę teorii ewolucji przedstawionej przez Karola Darwina. Należne uznanie Mary Anning otrzymała dopiero po śmierci.


Reżyserem filmu jest Francis Lee, znany z głośnego filmu Piękny kraj. W Amonicie w główne bohaterki wcielają się Kate Winslet i Saoirse Ronan, które dają prawdziwy popis swoich aktorskich umiejętności i między którymi wytworzyła się niezaprzeczalna ekranowa chemia.


Amonit znalazł się w oficjalnej selekcji ponad dziesięciu festiwali filmowych na świecie m.in. w Cannes, Telluride, Londynie i Toronto. Tytuł jest też coraz częściej wymieniany wśród pewnych kandydatów do Oscarów, nie tylko w kategorii głównych ról kobiecych (Kate Winslet i Saoirse Ronan mają na koncie łącznie 11 nominacji do Oscarów), ale również w kategoriach: zdjęcia, kostiumy, scenografia i ścieżka dźwiękowa, którą stworzyli Volker Bertelmann i Dustin O'Halloran (nominowani w 2017 roku do Oscara za muzykę do filmu Lion. Droga do domu).


| In 1840s England, acclaimed but overlooked fossil hunter Mary Anning (Kate Winslet) works alone on the rugged Southern coastline. With the days of her famed discoveries behind her, she now searches for common fossils to sell to tourists to support herself and her ailing mother. When a wealthy visitor entrusts Mary with the care of his wife Charlotte Murchison (Saoirse Ronan), she cannot afford to turn his offer down. Proud and relentlessly passionate about her work, Mary initially clashes with her unwelcome guest, but despite the distance between their social class and personalities, an intense bond begins to develop, compelling the two women to determine the true nature of their relationship.

 


Wcześniej w ramach Pokazu przedpremierowego oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 1: Kino i miłość.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share