kpb

Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii

tytuł oryginalny: Etgar Keret: Based On a True Story

reżyseria: Stephane Kaas

czas trwania: 67 min.
produkcja: Francja/Izrael/Holandia/USA 2017
język: angielski
napisy: polskie, angielskie
in English with Polish and English subtitles

Nagroda Emmy 2018 w kategorii „Arts Programming”
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2018: Najlepszy dokument
Prix Italia 2018: Najlepszy dokument artystyczny

 
Niekonwencjonalna, błyskotliwa biografia Etgara Kereta - izraelskiego pisarza, mistrza krótkiej formy, łączącego w swojej prozie fantazję z rzeczywistością. Zafascynowani jego twórczością Holendrzy: reżyser Stephane Kaas i scenarzysta Rutger Lemm, postanawiają nakręcić film, w którym zgłębią fenomen jego opowiadań. W efekcie na ekranie rodzinne historie przeplatają się z anegdotami znajomych, dokument płynnie przechodzi w fikcję, powaga w absurd, a sam Keret w swoim niepowtarzalnym stylu odgrywa historię własnego życia.

 
Twórcy dokumentu, dzięki urzekającej narracji i subtelnym obrazom, pokazują, czym dla Kereta jest opowiadanie historii. Rozmawiają z jego agentem, przyjaciółmi, spotykają się z matką, bratem, żoną i samym pisarzem. Podpatrują jego życie, wsłuchują się w opowieści. Mistrz krótkiej prozy okazuje się równie niezwykły i fascynujący, co jego twórczość. Biografia pisarza splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii.


| In his short stories, Israeli writer Etgar Keret mixes fantasy and reality. His own life story also comes across as a modern fairy tale. In this hybrid documentary, the filmmakers investigate why storytelling is essential for Keret's survival.

 

Premiera nowej książki Etgara Kereta Usterka na skraju galaktyki już 14 października 2020.

 

Pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino.


ZWIASTUN z angielskimi napisami:

Bookmark and Share