kpb

Ella Fitzgerald: Just One of Those Things

tytuł oryginalny: Ella Fitzgerald: Just One of Those Things

reżyseria: Leslie Woodhead
aktorzy: Sophie Okonedo, Sharon D. Clark, Ella Fitzgerald

czas trwania: 90 min.
produkcja: Wielka Brytania/USA 2019
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Pokaz specjalny

Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat, kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę. Ella Fitzgerald: Just One of Those Things zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił się w radość, osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów.


W filmie pojawią się niepublikowane dotąd zdjęcia i wywiady, które pokazują życie Elli Fitzgerald, oraz historię czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach niesamowitego rasizmu.


Oto Ella, jakiej nie znał świat – twarda, zamyślona, zabawna, olśniewająca. Film odkrywa nieznane dotąd fakty - o Elli walczącej o Prawa Obywatelskie i dylematy, z jakimi się zmagała prywatnie przez całe życie: głód występów przed wielbiąca ją publicznością, z nieustanną tęsknotą za mężem i synem. W momencie kiedy stała się najwspanialszą piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella była najbardziej samotną kobietą na świecie. Z kolei Jamie Cullum stwierdził, że jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie.


Wywiadów udzielili: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, oraz rzadko udzielający wywiadów syn Elli Ray Brown Jr.


| Canvassing six decades of Ella Fitzgerald's astonishing trajectory from a teenager living on the streets of Harlem to her life changing appearance at the Apollo Theatre, JUST ONE OF THOSE THINGS illustrates her sublime transformation, reconstructing the stale stock narrative into a well-rounded examination of her mixed fortunes.

 

Film prezentowany w ramach Pokazu specjalnego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share