kpb

60. KFF laureaci: Konkurs krótkometrażowy (Zwykły facet | Złote guziki | Pyza | On nie może żyć bez kosmosu)


info: 60. Krakowski Festiwal Filmowy

60. Krakowski Festiwal Filmowy


MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (72')


ZŁOTY SMOK dla reżyserki najlepszego filmu – Shoko Hara za film “Zwykły facet” (Niemcy)

Zwykły facet (Just a Guy)

REŻ. SHOKO HARA, NIEMCY 2020, DOKUMENT, 15'

Nazywał się Richard Ramirez. Był seryjnym mordercą i gwałcicielem, który za swoje zbrodnie został skazany na karę śmierci. Jednak to nie jest kolejna opowieść o psychopacie i jego przerażającej, brutalnej przeszłości. To historia oczarowanych nim kobiet, z którymi łączyła go zażyła korespondencyjna znajomość, w niektórych przypadkach wykraczająca poza epistolarne ramy. Reżyserka za pośrednictwem prostej animowanej formy oddaje głos kobietom, które dały się uwieść temu „zwykłemu facetowi” o nieciekawej przeszłości. Jedną z nich jest sama autorka filmu.


SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Alex Evstigneev za film “Złote guziki” (Rosja)

Złote guziki (The Golden Buttons)

REŻ. ALEX EVSTIGNEEV, ROSJA 2020, DOKUMENT, 19'

Rosyjska szkoła dla kadetów zatrzymała się w czasie. Chłopcy, co prawda korzystają z telefonów komórkowych, by porozumiewać się z bliskimi i przeglądać Internet, a zajęcia z musztry są uzupełnione o ćwiczenia baletowe, to jednak duch i myśl o potędze wschodniego mocarstwa wydają się od lat być niezmienne. Kamera cierpliwie portretuje uczniów, daje im możliwość opowiedzenia o sobie, ale też podgląda ich w różnych prozaicznych sytuacjach. Z dokumentu wyłania się obraz zwyczajnych chłopców, których w młodym wieku wplątano w niebezpieczne mechanizmy.


SREBRNY SMOK dla reżyserów najlepszego filmu fabularnego – Madeleine Sims-Fewer i Dusty Mancinelli za film “Pyza” (Kanada)

Pyza (Chubby)

REŻ. MADELEINE SIMS-FEWER, DUSTY MANCINELLI, KANADA 2019, FABUŁA, 22'

Rozedrgana kamera, która bardzo blisko śledzi bohaterów i ich twarze. Choinka. Światełka. Świąteczne zamieszanie, rozmowy, drobne sprzeczki, rozrabiające dzieci. Zabawa, która wymyka się spod kontroli. Ale może wymknęła się znacznie wcześniej? Tajemnica, którą skrywa charyzmatyczna Jude rozerwie tę delikatną rodzinną tkankę na strzępy, a w widzach zasieje niepokój i na pewno wyrwie ich ze strefy komfortu. W pamięć zapada debiutująca przed kamerą Maya Harman, która ma w sobie coś z Natalie Portman z czasów „Leona zawodowca” – tę samą siłę, przede wszystkim zaś naturalność. Natychmiast przykuwa uwagę i właściwie „niesie” całą historię.


SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Konstantin Bronzit za film “On nie może żyć bez kosmosu” (Rosja)

On nie może żyć bez kosmosu (He Can't Live Without Cosmos)

REŻ. KONSTANTIN BRONZIT, ROSJA 2019, ANIMACJA,16'

Konstantin Bronzit powraca, by znów zabrać widzów w kosmos. Jego nominowana do Oscara animacja z 2014 roku opowiadała o dwóch przyjaciołach chcących zostać astronautami. Tym razem reżyser przedstawia relację kobiety i jej syna, który na świat przychodzi w… skafandrze kosmonauty. Marzenia chłopca o locie poza ziemską atmosferę stopowane są przez matkę, której kosmos odebrał już bliską osobę. Wzruszająca animacja o dorastaniu, pragnieniach i przeznaczeniu, którego nie da się oszukać. To także historia miłości, poświęceniu i samotności opowiedziana z wrażliwością, ale i subtelnym humorem.

Bookmark and Share