kpb

Nie lubię poniedziałku

tytuł oryginalny: Nie lubię poniedziałku

reżyseria: Tadeusz Chmielewski
aktorzy: Bohdan Łazuka, Mieczysław Czechowicz i Wacław Kowalski

czas trwania: 98 min.
produkcja: Polska 1971
język: polski
in Polish

W pewien wrześniowy poniedziałek wszystko wydaje się sprzysięgać przeciw mieszkańcom Warszawy i zjeżdżającym do miasta w różnych sprawach przybyszom. Z powodu epidemii różyczki i zamknięcia przedszkola oraz remanentu w zakładzie pracy żony milicjant musi zabrać synka na służbę, pełnioną na ruchliwej ulicy. Przybyły z prowincji zaopatrzeniowiec bezskutecznie poszukuje w mieście części do kombajnów. Uroczy Włoch nie zostaje odebrany z lotniska przez ludzi z ministerstwa, które chciałoby podpisać kluczowy dla polskiej gospodarki kontrakt na sznurek do snopowiązałek, ale – po wielu perypetiach – zostaje wyswatany przez biuro matrymonialne roznamiętnionej pracowniczce perfumerii…

 

Dzięki swej wielowątkowej strukturze komedia Tadeusza Chmielewskiego prezentuje spektrum ludzkich postaw wobec licznych absurdów życia w PRL, balansując niekiedy w swym otwartym ich wykpiwaniu na granicy cenzuralności.

 

Dodatkowym walorem filmu jest obsada, w której znaleźli się znakomici aktorzy komediowi tamtego czasu: Bohdan Łazuka (gra samego siebie), Mieczysław Czechowicz i Wacław Kowalski.

 

Pokaz w ramach: Wirtualny studencki Nocny Klub Filmowy

Bookmark and Share