kpb

Nasz czas

tytuł oryginalny: Nuestro tiempo

reżyseria: Carlos Reygadas
aktorzy: Natalia López, Phil Burgers, Carlos Reygadas

czas trwania: 173 min.
produkcja: Meksyk 2018
premiera: 2020-06-19
język: hiszpański, angielski
napisy: polskie
in Spanish and English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Film dostępny online na e-kinopodbaranami.pl.


W swoim zmysłowym, drapieżnym filmie Carlos Reygadas (Post Tenebras Lux, Ciche światło, Japón) opowiada o małżeństwie w kryzysie, które na skraj przepaści prowadzi decyzja o otwarciu związku. W główne role, szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z innym partnerki Esther, wcielili się sam reżyser i jego żona Natalia López. Na ekranie towarzyszą im ich własne dzieci, Rut i Eleazar Reygadas. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania – o związki, namiętności, pragnienia; a przede wszystkim szczerość, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami.


Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczo z zamiłowaniem do sztuki. Stabilna relacja Juana i Esther przechodzi gwałtowny wstrząs, gdy kobieta wdaje się w romans z amerykańskim “zaklinaczem koni”. Zraniony Juan rozpaczliwie próbuje zapanować nad emocjami, odzyskać utraconą kontrolę i ocalić małżeństwo. W prowokacyjnym Naszym czasie Reygadas równie odważnie portretuje ekranowy seks, co rozmawia o miłości. Bezbłędnie przy tym trafia w samo sedno konfliktu, który rozgrywa się w każdym z nas. Rozdarci pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa, a potrzebą ekscytacji, chcemy chronić ukochanych, a jednocześnie realizować w pełni nasze wszystkie pragnienia. Jak pogodzić zobowiązania z tęsknotą za całkowitą swobodą?


Scenerią tej wewnętrznej walki uczynił meksykański reżyser obezwładniająco piękny, a przy tym dziki i surowy meksykański interior. Obserwując walczące byki i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w muzykę czy film. Ale wskazuje też na zagrożenie, jakim dla związków stała się technologia. Łatwość podróżowania i dostęp do różnych form komunikacji kuszą obietnicami innych miłości, innego życia. Tytułowy Nasz czas ma więc u Reygadasa i wymiar prywatny, i szerszy wymiar społeczny.


| A couple Esther and Juan lives in the Mexican countryside raising fighting bulls. She is in charge of running the ranch, while her husband, a world-renowned poet, raises and selects the beasts. During a party they hosted, Juan notices an attraction between Esther and one of their guests, Phil, a horse trainer. The couple have had a pact since the beginning of their relationship: she can have sexual relations with other men, if she wishes, but she must always be extremely sincere with her spouse by talking openly about it. So he encourages her to follow through on her desire. But he soon realizes that she tries to hide that he had a first relationship with their employee, he begins to think that it is no longer just about sex but that this is motivated by a deeper feeling of which he was hitherto convinced to own the exclusive. Then begins a game of attacks and strategic retreats aimed at regaining that love that he believed to be imperishable.

 

Wcześniej w ramach: Klub Wysokich Obcasów oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 4: Kino na świecie.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share