kpb

Póki trwa wojna

tytuł oryginalny: Mientras dure la guerra

reżyseria: Alejandro Amenábar

czas trwania: 107 min.
produkcja: Hiszpania 2019
język: hiszpański, niemiecki, angielski
napisy: polskie
in Spanish, German and English with Polish subtitles

Nagrody Goya 2020: Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza scenografia, Najlepsze kierownictwo produkcji, Najlepsza charakteryzacja i fryzury, Najlepsze kostiumy

 
Uhonorowany pięcioma Nagrodami Goya, złożony, ryzykowny portret Hiszpanii wyreżyserowany przez Alejandro Amenabara (Inni, W stronę morza) ze znakomitymi kreacjami Karry Elejaldego (Jak zostać Baskiem), Eduardo Fernandeza (Człowiek o tysiącu twarzy), Santiego Prego (W cugu) i Nathalie Pozy (Trudno powiedzieć żegnaj).

 
Salamanka, lato 1936 r. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości.

 
Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju. Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.

 

| Writer Miguel de Unamuno faces himself and his ideals after the 1936's military coup d'etat.

 

Film prezentowany w ramach: 20. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share