kpb

Detektyw Areta

tytuł oryginalny: El crack cero

reżyseria: José Luis Garci
aktorzy: Carlos Santos, Miguel Ángel Muñoz, Luisa Gavasa

czas trwania: 122 min.
produkcja: Hiszpania 2019
język: hiszpański, angielski
napisy: polskie, angielskie
in Spanish and English with Polish subtitles
info: Lato Kina Hiszpańskiego

José Luis Garci, reżyser pierwszego nagrodzonego Oscarem hiszpańskiego filmu Ponownie zaczynać i trzech innych nominowanych do tej prestiżowej nagrody produkcji, po niemal czterdziestu latach powraca do postaci Germana Arety – niegdyś policjanta wydziału kryminalnego, dziś prywatnego detektywa. Po filmach El crack (1981) i El crack dos (1983) z Alfredem Landą w roli głównej, w tytułowego bohatera wcielił się Carlos Santos. Towarzyszą mu Miguel Ángel Muñoz i Luisa Gavasa. Detektyw Areta jest prequelem pierwszego filmu z tryptyku opowiadającego o rozpracowywanych przez Aretę sprawach, rozgrywających się w niespokojnych latach hiszpańskiej transformacji.

 
Pół roku po domniemanym samobójstwie słynnego krawca Narciso Benavidesa, Germanowi Arecie składa wizytę tajemnicza, atrakcyjna nieznajoma. Wyjawia mu, że była kochanką zmarłego i prosi o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kobieta jest przekonana, że ​​został zabity. Instynkt mówi Arecie, że ludzie zabijają tylko z miłości lub dla pieniędzy, lecz mimo to podejmuje się rozwikłania zagadki. Wkrótce okaże się, że w sprawie Benavidesa podejrzanych jest wielu i każdy z nich miał powód, by pozbyć się krawca.

 
Detektywi, femmes fatales, nierozwiązane morderstwa, cięte riposty i melancholia to najważniejsze składniki tego czarno-białego filmu, ożywiającego najlepsze tradycje kina noir w podejrzanych zaułkach Madrytu lat osiemdziesiątych.

 

| In this prequel, Germán Areta leaves his position as a policeman to become a private detective in post-Francoist Spain.

 

Film prezentowany w ramach: Lato Kina Hiszpańskiego

 

Wcześniej w ramach: 20. Tygodnia Kina Hiszpańskiego


ZWIASTUN:

Bookmark and Share