kpb

Skłodowska

tytuł oryginalny: Radioactive

reżyseria: Marjane Satrapi
aktorzy: Anya Taylor-Joy, Rosamund Pike, Aneurin Barnard

czas trwania: 103 min.
produkcja: Wielka Brytania 2019
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Nominowana do Oscara Rosamund Pike jako Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, która w czasach, gdy większość wciąż uważała, że miejsce kobiety jest w cieniu męża, zrewolucjonizowała konserwatywny i bardzo męski świat nauki. 


Opowieść o wielkiej odwadze, determinacji, miłości i geniuszu pewnej kobiety z dalekiej Polski, która zadziwiła naukowy Paryż, a wkrótce cały świat. 


Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.


| A story of the scientific and romantic passions of Marie Sklodowska-Curie (Polish scientist) and Pierre Curie, and the reverberation of their discoveries throughout the 20th century.

 

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 2: Kino jest kobietą.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share