kpb

Niedziela

tytuł oryginalny: Voskresenye

reżyseria: Swietłana Proskurina
aktorzy: Aleksiej Wiertkow, Wiera Alentowa, Władimir Iljin, Aleksandra Rebionok

czas trwania: 82 min.
produkcja: Rosja 2019
język: rosyjski
napisy: polskie
in Russian with polish subtitles
info: Sputnik nad Krakowem

Międzynarodowy Moskiewski Festiwal Filmowy 2019: Nominacja do Złotego „Świętego Jerzego” za najlepszy film


Parafrazując tytuł legendarnego opowiadania Aleksandra Sołżenicyna, można by najnowszy film Swietłany Proskurinej nazwać Jeden dzień z życia Dmitrija Tieriechowa. Ten jeden dzień to „dzień święty”. Tyle że niedziela głównego bohatera w niczym nie przypomina rodzinnego i radosnego święta. Zresztą czy może być inaczej, skoro chwilę wcześniej otrzymuje on pocztą mailową lapidarnie złowieszczą wiadomość: „Wkrótce umrzesz”?


Proskurina (autorka wielokrotnie nagradzanej Najlepszej pory roku) po raz kolejny umieściła akcję swojego dzieła na rosyjskiej prowincji, zapewne po to, aby minimalizując działanie szumu informacyjnego towarzyszącego życiu wielkich miast, uwypuklić – wprawdzie nie tak ostro, jak Jurij Bykow w Durniu – patologie na styku władzy i biznesu. Dmitrij jest lokalnym urzędnikiem, który stara się być uczciwy zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. W obu przypadkach okazuje się to dla niego nadzwyczaj trudne. Wpływają na to z jednej strony czynniki zewnętrzne, niezależne od Tieriechowa, z drugiej natomiast tkwiące w nim samym ułomności charakteru. Dostrzec można w kreacji tej postaci dalekie echa księcia Myszkina z Idioty Fiodora Dostojewskiego i Obłomowa, tytułowego bohatera powieści Iwana Gonczarowa. Nawarstwiające się problemy, których nie chce bądź nie potrafi rozwiązać, rodzą w Dmitriju przekonanie, że ma tylko jedno wyjście z sytuacji.


Niedziela jest ascetycznym, ale z tego też powodu tym bardziej gorzkim portretem pokolenia współczesnych trzydziestolatków – samotnych, zdezorientowanych, moralnie pogubionych.


| He gets ready for his regular weekend - family problems, his personal life, work, other matters... But this Sunday turns out very far from normal.

 

Film prezentowany w ramach: Sputnik nad Krakowem - replika 13. Sputnika nad Polską

 


ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share