kpb

Jeszcze wyżej

tytuł oryginalny: Safety Last!

reżyseria: Harold Lloyd
aktorzy: Harold Lloyd, Mildred Davis

czas trwania: 73 min.
produkcja: USA 1922
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
English intertitles with Polish subtitles
info: 20. Festiwal Filmu Niemego

Dowód na ponadczasowy geniusz Harolda Lloyda - trzeciej wielkiej gwiazdy niemych komedii. Kreowana przez Lloyda postać to bohater zdecydowanie najbliższy codziennemu doświadczeniu. Charlie Chaplin był uroczym niewiniątkiem, Buster Keaton - stoickim outsiderem, a Harold Lloyd - zwykłym współczesnym chłopakiem, chcącym odnieść sukces.


Jeszcze wyżej to znakomite wprowadzenie do jego twórczości. Lloyd gra tu prowincjusza, który przyjeżdża do wielkiego miasta, aby znaleźć lukratywną posadę i zarobić na ślub z ukochaną (w tej roli Mildred Davis). Zostaje zatrudniony jako ekspedient w domu handlowym. Aby zyskać szacunek i poważanie w nowym miejscu pracy, wymyśla ekstremalny (dosłownie!) chwyt reklamowy. W efekcie bohater znajdzie się na samym szczycie… jednego z wieżowców w Los Angeles.


W filmie Jeszcze wyżej roi się od śmiesznych gagów, absurdalnych sytuacji, zabawnych zbiegów okoliczności i trzymających w napięciu kaskaderskich wyczynów (tylko w nielicznych scenach zastępowali Lloyda kaskaderzy!). Scena, w której bohater zwisa z wieżowca trzymając się wskazówki ogromnego zegara, na stałe zapisała się w historii kina. Jak czytamy w 336 numerze Filmu na świecie: “Z technicznego punktu widzenia film jest majstersztykiem, wykonanym z nigdy niedoścignioną perfekcją: niektóre ujęcia i plany zostały zrealizowane na drapaczu kilkadziesiąt metrów nad poziomem ulicy.”


Film Jeszcze wyżej zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nagraną muzyką skomponowaną przez Carla Davisa (1989).


| Young man heads to the big city to earn money to marry his beloved. But life there is more difficult than he imagined.

 

Film prezentowany w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

 

FRAGMENT:

Bookmark and Share