kpb

Flip i Flap - krótkie filmy

tytuł oryginalny: Laurel & Hardy - short films

reżyseria: James W. Horne, Leo McCarey, Clyde Bruckman, Fred Guiol
aktorzy: Stan Laurel, Olivier Hardy

czas trwania: 80 min.
produkcja: USA 1929
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
English intertitles with Polish subtitles
info: 20. Festiwal Filmu Niemego

Ponadczasowy duet komediowy - w którego skład wchodził Stan Laurel i Olivier Hardy - wystąpił w ponad stu filmach krótko i pełnometrażowych. W wielu językach powstały różne wersje imion odgrywanych przez aktorów postaci: w Polsce znani byli jako Flip i Flap, w Hiszpanii jako el Gordo i el Flaco, a w Szwecji określano ich mianem Helan i Halvan. Ci aktorzy o kontrastującym wyglądzie, w swoich filmach nieustannie wpadali w kłopoty, uczestniczyli w szalonych pościgach i prezentowali pomysłowe, pełne energii gagi. Stali się symbolem klasycznej niemej komedii, choć ich kariera nie zakończyła się w chwili przełomu dźwiękowego i pojawiali się na ekranach niemal do lat 50.


WIELKI BIZNES | BIG BUSINESS
(James W. Horne, Leo McCarey) USA 1929, 19'


Flip i Flap są sprzedawcami świątecznych choinek w upalnej Kalifornii. Interes nie idzie za dobrze. Gdy pojawia się wyjątkowo nieprzyjemny klient nawiązuje się kłótnia, która przeradza się w prawdziwy spektakl zniszczenia.


ZAWODOWI WYKOŃCZENIOWCY | THE FINISHING TOUCH
(Clyde Bruckman, Leo McCarey) USA 1928, 21'


Flip i Flap dostają zlecenie wyremontowania mieszkania. Jeśli uporają się z tym zadaniem dostatecznie szybko, otrzymają od właściciela dużą premię. Mimo braku umiejętności i doświadczenia, zachęceni dodatkowymi pieniędzmi, zabierają się ochoczo do pracy. Problem w tym, że obok mieszkania znajduje się szpital, którego pracownicy bardzo  dbają o zachowanie ciszy.

FRAGMENT:


LIBERTY | LIBERTY
(Leo McCarey) USA 1929, 19'


Flip i Flap są zbiegami z więzienia. Uciekając przed policją trafiają na plac budowy, jednak zaaferowani pościgiem nie zauważają, że zmierzają na najwyższe piętro niedokończonego wieżowca.

FRAGMENT:


THE SECOND HUNDRED YEARS | THE SECOND HUNDRED YEARS
(Fred Guiol) USA 1927, 21'


Flip i Flap znów próbują wydostać się z więziennej celi. W tym celu kopią tunel, który prowadzi prosto do… gabinetu naczelnika więzienia. Po krótkim pościgu bohaterowie wracają do swojej izby, gdzie planują kolejną eskapadę, tym razem w przebraniu malarzy pokojowych.

FRAGMENT:


| Timeless comedy duo Stan Laurel and Oliver Hardy in short films full of crazy chases, imaginative gags and endless troubles.

 


Filmy prezentowane w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share