kpb

Emigrant + Pielgrzym

tytuł oryginalny: The Immigrant // The Pilgrim

reżyseria: Charlie Chaplin
aktorzy: Charlie Chaplin, Edna Purviance

czas trwania: 66 min.
produkcja: USA 1917
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
with English intertitles and Polish subtitles
info: 20. Festiwal Filmu Niemego

EMIGRANT | THE IMMIGRANT
(Charlie Chaplin) USA 1917, 25’


Amerykańska słodko-gorzka komedia romantyczna z 1917 roku, przedstawiająca postać słynnego włóczęgi jako imigranta przybywającego do Stanów Zjednoczonych, który podczas podróży przez Ocean Atlantycki zostaje oskarżony o kradzież, a także zakochuje się w pięknej, młodej kobiecie (Edna Purviance).


Jeden z najsłynniejszych filmów krótkometrażowych Charliego Chaplina, który w ciągu zaledwie 25 minut porusza tematy relacji międzyludzkich, mitu Ameryki, podziałów klasowych oraz imigracji. Film zawiera głośną sekwencję kopnięcia oficera imigracyjnego, która posłużyła w 1952 roku jako dowód antyamerykanizmu artysty i przyczyniła się do opuszczenia przez niego Stanów Zjednoczonych.


| A bittersweet love story about a pair of immigrants who get acquainted on a ship to the US.

FRAGMENT:

 

PIELGRZYM | THE PILGRIM
(Charlie Chaplin) USA 1923, 41’

 
Pielgrzym to subtelny, satyryczny portret religijnej społeczności żyjącej w małym miasteczku. Chaplin wciela się w rolę zbiegłego skazańca, który, podobnie jak bohater Bartosza Bieleni w polskim filmie Boże Ciało, przebrany za pastora trafia do prowincjonalnego miasteczka (Devil's Gulch w Teksasie). Fałszywy duchowny zostaje serdecznie powitany przez swoją kongregację, która właśnie oczekiwała przyjazdu nowego wielebnego.

 
Ta pełna zabawnych sytuacji i niefortunnych zbiegów okoliczności komedia nie wszędzie została przyjęta z otwartymi ramionami. W kampanię przeciwko filmowi zaangażował się m.in. Ku Klux Klan, co doprowadziło do zakazania lub ocenzurowania filmu w wielu amerykańskich miastach.


Pielgrzym to film przejściowy, kończący pewien etap w karierze Chaplina. Jest ostatnią produkcją zrealizowaną w ramach współpracy z wytwórnią First National, z którą aktor był związany od 1917 roku. To także ostatni film, w którym Chaplin wystąpił z Edną Purviance (łącznie zagrali wspólnie w ponad 30 filmach).


| A subtle portrait of provincial religious life in America. An escaped convict is mistaken for a new pastor in a small Texas town.

 

FRAGMENT:

 

Filmy prezentowane w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share