kpb

Leszek 'Hefi' Wiśniowski

Leszek 'Hefi' Wiśniowski - flecista, saksofonista, klarnecista, kompozytor i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznych w Katowicach i w Krakowie. Związany jest przede wszystkim z muzyką jazzową i współczesną, jest członkiem stowarzyszenia wykonawców muzyki współczesnej „Muzyka Centrum” i amerykańskiej organizacji fletowej "National Flute Association". Prowadzi klasę „Gry na flecie w zakresie muzyki jazzowej” w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w projektach Ośrodka Praktyk Teatralnych – Gardzienice i zrealizował partie solowe na ścieżkach dźwiękowych 8 filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz Zygmunta Koniecznego.

 
Laureat Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (1993), I Konkursu Standardów Jazzowych (1996), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki (1998), Nowej Tradycji (2001), oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2015).

 
Nagrał 5 płyt autorskich i brał udział w nagraniu blisko 30 albumów innych muzyków. Tworzy unikatowe projekty z ikonami światowego fletu jazzowego i awangardowego: Jamie Baum i Robertem Dickiem. W 2018 został zaproszony do wspólnego koncertu Tribute to Dave Valentine, który odbył się w Orlando w USA, gdzie wystąpił obok amerykańskich znakomitości fletowych: Ernesto Fernandeza, Orlando "Maraca" Valle’a, Ali Ryersona, Nestora Torresa, Marka Vinci. Współpracował również z artystami reprezentującymi bardzo różne obszary estetyczne, m.in. Scotią Gilroy, Joanną Słowińska, Agatą Zubel, Markiem Chołoniewskim, Krzysztofem Ścierańskim, Dominikiem Wanią, Pawłem Kaczmarczykiem, Krzysztofem Herdzinem, Mikołajem Blajdą, Vishwa Mohan Bhattem, Giridharem Udupa, Sandeshem Popatkar (INDIA).

 
// facebook.com/Leszek-HeFi-Wi%C5%9Bniowski-1462294617397990/

 
| Jazz musician (flute, saxophone, clarinet) with many original albums and collaborations with world-class musicians.

 

Muzyk zagra podczas 20. Festiwalu Filmu Niemego.

FILM | FILM
(Alan Schneider) US 1965, 23’
piątek, 6 grudnia 2019, godz. 22.15

Bookmark and Share