kpb

Historia małżeńska

tytuł oryginalny: Marriage Story

reżyseria: Noah Baumbach
aktorzy: Scarlett Johansson, Adam Driver, Ray Liotta, Laura Dern

czas trwania: 136 min.
produkcja: USA 2019
premiera: 2019-11-29
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2020 - wygrana: najlepsza aktorka drugoplanowa (Laura Dern)
Oscary 2020 - nominacje: najlepszy film - nominacja, najlepsza aktorka (Scarlett Johansson) - nominacja, najlepszy aktor (Adam Driver) - nominacja, najlepszy scenariusz oryginalny - nominacja, najlepsza muzyka - nominacja
Nagrody BAFTA 2020 - najlepsza aktorka drugoplanowa (Laura Dern)
Złote Globy 2020: aktorka drugoplanowa (Laura Dern)

Złote Globy 2020 - nominacje: najlepszy film dramatyczny (nominacja), najlepszy scenariusz (nominacja), najlepsza aktorka (Scarlett Johansson - nominacja), najlepszy aktor (Adam Driver - nominacja), najlepsza muzyka (nominacja)
MFF w Toronto 2019: Nagroda Publiczności
MFF w Wenecji 2019: udział w Konkursie Głównym

 

Wnikliwy i pełen empatii obraz rozpadającego się małżeństwa i wspierającej się rodziny. Reżyseria: nominowany do Oscara Noah Baumbach. W rolach głównych: Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda i Ray Liotta.

 

Krytycy podkreślają wzruszający, intymny charakter opowiadanej w filmie historii i empatię, z jaką Baumbach traktuje swoich bohaterów. Pojawiają się porównania do Sprawy Kramerów Roberta Bentona i Scen z życia małżeńskiego Ingmara Bergmana. Radek Folta z Movies Room pisał w swojej recenzji: Złapałem się na tym, że pod koniec tego trwającego dwie godziny i kwadrans filmu chciałem, żeby wcale się nie kończył, żeby bohaterom się jakoś udało przezwyciężyć swoje problemy. Dlatego nie byłem sam, kiedy szybko sięgałem po okulary słoneczne wychodząc z kina, żeby ukryć napływające do oczu łzy.

 

PRASA O FILMIE:

Zabawny, przejmujący, z ogromną dozą empatii i współczucia - Historia małżeńska to nie tylko bolesna historia rozwodu dwójki ludzi. To przede wszystkim przenikliwy obraz ich miłości.
The Playlist


Baumbach świetnie prowadzi swoich aktorów, pozwalając im na wygrywanie kolejnych uczuć, ale nie pozwalając na szarżę. Płacz, krzyk, wszystko jest dobrze umiejscowione w tempie historii i nie sposób filmowi zarzucić melodramatycznej „gry na emocjach”.
Filmawka

 

| Noah Baumbach's incisive and compassionate look at a marriage breaking up and a family staying together.

 

Wcześniej w ramach cyklu: Premiery psychologiczne

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share