kpb

Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia

tytuł oryginalny: Gospod postoi, nejzinoto ime e Patrunija

reżyseria: Teona Strugar Mitevska
aktorzy: Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damevski, Suad Begovski

czas trwania: 100 min.
produkcja: Macedonia/Belgia/Słowenia/Francja/Chorwacja 2019
premiera: 2019-10-25
język: macedoński
napisy: polskie
in Macedonian with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2019 – Konkurs Główny – Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowców


Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.


Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.


Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

 

| Every January in a small town in Macedonia, the high priest throws a cross into the local waters, while hundreds of men charge for it. The one who finds the cross is believed to gain overall good fortune and prosperity. An unemployed single young woman Petrunija jumps into the water and catches the cross. In this conservative setting, her competitors feel they have every right to be furious: a woman dared to compete and achieve what they faild to achieve. Petrunia insists that she is the winner and refuses to return the cross.

 

Film prezentowany w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2020, tydzień 1. K jak kobieta

 

Wcześniej w ramach: Lux Film Days 2019

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share