kpb

Ikar. Legenda Mietka Kosza (Icarus)

tytuł oryginalny: Ikar. Legenda Mietka Kosza

reżyseria: Maciej Pieprzyca
aktorzy: Dawid Ogrodnik, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska

czas trwania: 122 min.
produkcja: Polska 2019
premiera: 2019-10-18
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Najlepsza rola męska (Dawid Ogrodnik), Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza muzyka, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Srebrne Lwy - wygrana, Złoty Klakier - Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu

 

Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu.


Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

 

REŻYSER O FILMIE:

Kiedy poznałem życiorys i twórczość Kosza, nie mogłem uwierzyć, że w naszym kraju został on prawie całkowicie zapomniany. Mimo że wzbraniałem się przed tym, by po filmie Chce się żyć reżyserować kolejny obraz o niepełnosprawnym bohaterze, zdecydowałem się na tę idącą pod prąd biografię kogoś, kto nie istnieje w powszechnej świadomości. Nie jest to jednak pomnikowa biografia, nie jest to kolejny film o człowieku, któremu mamy współczuć i się nad nim litować. Mietek Kosz nie był pomnikiem, był normalnym facetem, ze swoimi zaletami i wadami. Muzycy go podziwiali, ale się go bali.
- Maciej Pieprzyca

 

| Icarus is the true story of Mieczysław “Mietek” Kosz, a Polish jazz pianist who died in tragic circumstances and whose life we see through select episodes depicting the most influential moments in his life and career: his childhood on a poor farm in the farmlands of Poland and the loss of his eyesight at age 12 to a debilitating disease and the trauma that it causes. We witness the birth of his gifts - an uncanny ear for music and his determination shared only by true virtuosos. We witness the great heights he achieves in his career that is accompanied by his loneliness and desperate need for acceptance. We see how low he falls due to his fight with alcoholism and trying to deal with the consequences of his fame. All this leads to his “rebirth” when he meets the love of his life, Ewa.

 

Film prezentowany w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 4. W jak wyzwanie

 

Wcześniej w ramach: Pokaz premierowy z udziałem twórców

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share