kpb

Parasite

tytuł oryginalny: Gisaengchung

reżyseria: Bong Joon-ho
aktorzy: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik, Jang Hye-jin, Park So-dam

czas trwania: 132 min.
produkcja: Korea Południowa 2019
premiera: 2019-09-20
język: koreański
napisy: polskie
in Korean with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2020 - wygrana: najlepszy film, najlepszy reżyser (Joon-ho Bong), najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film zagraniczny
Oscary 2020: - nominacje: najlepsza scenografia - nominacja, najlepszy montaż - nominacja
Nagrody BAFTA 2020 - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy scenariusz oryginalny
Złote Globy 2020: Najlepszy film zagraniczny
MFF w Cannes 2019: Złota Palma - Najlepszy film
MFF w Toronto 2019: nominacja - Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne'

 

Parasite to nagrodzona Złotą Palmą w Cannes mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy.


W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.


Parasite to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Nowy film twórcy przebojów Okja i Snowpiercer: Arka przyszłości to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster.


Absolutny wizjoner! Nikt inny nie kręci tak dobrych filmów rozrywkowych jak on - mówi o reżyserze Parasite Quentin Tarantino, jeden z jego największych fanów. Potwierdził te słowa tegoroczny Festiwal w Cannes, gdzie w walce o Złotą Palmę Parasite Bong Joon-ho pokonał Pewnego razu… w Hollywood, oczarowując jury, światową krytykę i publiczność.

 

| All unemployed, Ki-taek's family takes peculiar interest in the wealthy and glamorous Parks for their livelihood until they get entangled in an unexpected incydent.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 8: Kolor czerwony.

 

Wcześniej w ramach: Pokaz przedpremierowy, kinie samochodowym Rozrywka, Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 2. S jak szaleństwo oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 4: Kino na świecie.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share