kpb

Schyłek dnia

tytuł oryginalny: Napszállta

reżyseria: László Nemes
aktorzy: Juli Jakab, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik

czas trwania: 144 min.
produkcja: Węgry 2018
premiera: 2019-04-05
język: węgierski, niemiecki
napisy: polskie
in Hungarian and German with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

MFF w Wenecji: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
MFF w Toronto: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - nominacja

 

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

 

Schyłek dnia to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za Syna Szawła. Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

 

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.

 

| 1913, Budapest, in the heart of Europe. The young Irisz Leiter arrives in the Hungarian capital with high hopes to work as a milliner at the legendary hat store that belonged to her late parents. She is nonetheless sent away by the new owner, Oszkár Brill. While preparations are under way at the Leiter hat store, to host guests of uttermost importance, a man abruptly comes to Irisz, looking for a certain Kálmán Leiter.

 

 

Wcześniej w ramach: Spotkania Filozoficzne, Filmawka poleca: Schyłek dnia - pokaz przedpremierowy z dyskusją, Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 2: Filmy, które cię zaniepokoją

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share