kpb

Przedszkolanka

tytuł oryginalny: The Kindergarten Teacher

reżyseria: Sara Colangelo
aktorzy: Maggie Gyllenhaal, Gael García Bernal, Parker Sevak

czas trwania: 96 min.
produkcja: USA 2018
premiera: 2019-03-29
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Sundance: Najlepszy reżyser dramatu - Sara Colangelo, Główna Nagroda jury - nominacja

 

Przedszkolanka to opowieść o kobiecie, która pomimo życiowej stabilizacji i rodzinnej rutyny jest wciąż pełna pasji, spragniona wrażeń i intelektualnych bodźców. To także poruszająca i wspaniale opowiedziana historia o czułości, marzeniach i poszukiwaniu piękna w codzienności, przywołująca na myśl Patersona Jima Jarmuscha.

 

Lisa ma szczęśliwą rodzinę, pracę, którą lubi i ładny dom na przedmieściach Nowego Jorku, ale tak naprawdę od zawsze chciała być artystką. Kiedy przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia, postanawia zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany. Wiara, że chłopiec, w przeciwieństwie do niej, ma szansę zostać wybitnym twórcą, zamienia się w niebezpieczną obsesję.

 

Przedszkolanka to –  według krytyków – najlepsza rola w karierze nominowanej do Oscara Maggie Gyllenhaal, która po wspaniałych kreacjach w serialach Uczciwa kobieta i Kroniki Times Square zabiera nas w fascynującą podróż po meandrach kobiecego umysłu.

 

Aktorka jest również jedną z producentek tego nagrodzonego na Sundance za najlepszą reżyserię debiutu Sary Colangelo, który swoją odwagą i przewrotnością zachwycił widzów i krytyków. W filmie Maggie Gyllenhaal partneruje znakomity Gael Garcia Bernal, a w roli małego geniusza debiutuje pięcioletni Parker Sevak. Przedszkolanka to amerykański remake uznanego izraelskiego filmu z 2014 roku, wyreżyserowanego przez Nadava Lapida, tegorocznego laureata Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

 

|  Stuck in Staten Island, married to a kind but oblivious husband, and living with kids that mostly ignore her, 40-year-old Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal) plods through her days teaching kindergarten with growing numbness. Her one source of joy is an evening poetry class across the bay in Lower Manhattan. But one day everything changes—Lisa discovers that a five-year-old boy in her class may be the poet she can only dream of being. She becomes fascinated. Could this child be a prodigy? A Mozart? Fascination turns to obsession as Lisa pushes boundaries to protect the boy from a banal life she knows too well. In a harrowing climax, Lisa risks her career, her family, and her freedom to nurture his genius and possibly tap into her own.

 

Pokaz w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 2: Filmy, które cię zaniepokoją

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share