kpb

Granica

tytuł oryginalny: Gräns

reżyseria: Ali Abbasi
aktorzy: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson

czas trwania: 110 min.
produkcja: Szwecja/Dania 2018
premiera: 2019-02-22
język: szwedzki
napisy: polskie
in Swedish with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

fot. Christian_Geisnaes (c) Meta/Spark&Karnfilm

Oscary 2019: nominacja do nagrody za najlepszą charakteryzację i fryzury, szwedzki kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Cannes 2018: zwycięzca sekcji Un Certain Regard
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: najlepsze efekty specjalne, 3 nominacje - najlepszy film europejski, najlepsza aktorka (Eva Melander), najlepszy reżyser (Ali Abbasi), najlepszy scenariusz (Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist)
MFF w Jerozolimie 2018: wyróżnienie
MFF w Monachium 2018: nagroda CineVision
Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2018: Nagroda Norweskich Krytyków Filmowych
MFF w Palm Springs 2018: nagroda Directors to Watch

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy i sprawiają, że to nie jest zwyczajna historia miłosna.

Nowy film jednego z najciekawszych duńskich reżyserów młodego pokolenia, Alego Abbasiego Granica to porywająca adaptacja opowiadania pochodzącego ze zbioru Papierowe ściany Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki Wpuść mnie, na podstawie której powstał słynny horror Pozwól mi wejść (2008). Szwedzki pisarz jest również współautorem scenariusza. W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego Rebecka Martinsson.

 

| A customs officer who can smell fear develops an unusual attraction to a strange traveler while aiding a police investigation which will call into question her entire existence.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share