kpb

RE-PLAY ▶︎ Donnie Darko

RE-PLAY ◀︎◀︎◀︎
DONNIE DARKO (reż. Richard Kelly)
filmowe powroty na kinowe ekrany
czwartek, 9 kwietnia 2026, godz. 18.00
w Kinie Pod Baranami

https://www.kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_16215_0.jpg

Kultowa, hipnotyzująca opowieść o dojrzewaniu, czasie i przeznaczeniu, w której sen niebezpiecznie przenika się z rzeczywistością. Donnie Darko Richarda Kelly’ego z przełomową rolą Jake’a Gyllenhaala pokażemy w cyklu RE-PLAY w czwartek, 9 kwietnia.

Donnie Darko jest jak skok w głąb króliczej nory. To filmowa układanka, w której mieszczą się podróże w czasie, lynchowskie spojrzenie na amerykańskie przedmieścia, high-school drama, parodia coachingu, fizyka, filozofia, społeczne niepokoje z przełomu tysiącleci i Alicja w Krainie Czarów. To zagadka taka sama jak reżyser, Richard Kelly, który po swoim błyskotliwym debiucie nakręcił jeszcze dwa równie dziwne filmy – i zamilkł. To także przełomowa rola dla 20-letniego w momencie kręcenia Jake’a Gyllenhaala, który jako Donnie Darko po raz pierwszy zademonstrował swój talent do kreowania niejednoznacznych, skomplikowanych postaci. 

Mówienie o kultowości nie jest w przypadku Donniego Darko nadużyciem: to wręcz podręcznikowy przykład dzieła kultowego. Tytuł przepadł w kinach, by z biegiem czasu zyskać rzesze oddanych fanów, którzy w dobie wczesnego Internetu analizowali na forach najdrobniejsze aspekty filmu, starając się dotrzeć do odpowiedzi na pytanie: o co w tym wszystkim chodziło?

Cykl RE-PLAY to okazja do ponownego spotkania z ważnymi i lubianymi filmami minionych dekad. To przestrzeń świadomego powrotu do historii kina – tej bardziej i mniej znanej, zarówno kanonicznej, jak i bardziej współczesnej, ale już dziś kultowej. Na kinowym ekranie będzie można zobaczyć uznane filmy wielkich reżyserów, ale również pamiętne kino gatunkowe.

czwartek, 9 kwietnia
18.00 DONNIE DARKO | DONNIE DARKO
(Richard Kelly) US 2001, 113'


BILETY: 
33 zł
(normalny)
28 zł
(ulgowy)

O FILMIE:
DONNIE DARKO | DONNIE DARKO
(Richard Kelly) US 2001, 113'


Kim jest Donnie Darko? W szkole – nastoletnim outsiderem. W domu – chłopakiem zmagającym się z problemami psychicznymi. W snach – wybrańcem odwiedzanym przez wielkiego, mrocznego królika o imieniu Frank. Ten ostatni twierdzi, że świat skończy się już niedługo. A kiedy sny zaczynają wkraczać do rzeczywistości, Donnie staje przed pytaniami większymi niż życie: o czas, przeznaczenie i naturę całego świata.

ZWIASTUN:



PATRON MEDIALNY:


archiwum