25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komicy, herosi ekranu
25. Festiwal Filmu Niemego
AMANCI, KOMICY, HEROSI EKRANU
5-8 grudnia 2024
(Rynek główny 27)
13.00 ŻYCIE I ŚMIERCI MAXA LINDERA | LIFE AND DEATHS OF MAX LINDER
Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce
16.00 MARYNARZ SŁODKICH WÓD | STEAMBOAT BILL, JR.
(Buster Keaton, Charles Reisner) US 1928, 71'
Muzyka na żywo | live music: Ether Jazz Trio
18.30 POZA SKAŁAMI | BEYOND THE ROCKS
(Sam Wood) US 1922, 85'
Muzyka na żywo | live music: Cenkier/Skwirut
21.15 SIEDEM LAT NIESZCZĘŚĆ | SEVEN YEARS BAD LUCK
(Max Linder) US 1921, 62'
Muzyka na żywo | live music: Błysk!
Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce
23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
(Konstanty Meglicki) PL 1929, 52'
Muzyka na żywo | live music: Tomek Szmal (DJ set)
13.00 BRZDĄC | THE KID
(Charlie Chaplin) US 1921, 53'
Z nagraną muzyką skomponowaną przez Charliego Chaplina | Recorded music by Charlie Chaplin
14.30 WESOŁA WDÓWKA | THE MERRY WIDOW
(Erich von Stroheim) US 1925, 124'
Muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Trio
18.00 DEMON CYRKU | THE UNKNOWN
(Tod Browning) US 1927, 66'
Muzyka na żywo | live music: Patryk Kraśniewski
20.30 LOKATOR | THE LODGER
(Alfred Hitchcock) GB 1927, 91'
Muzyka na żywo | live music: Jacaszek
Partner pokazu: British Film Festival
Patron pokazu: Blondynka Hitchcocka - blog Pauli Apanowicz
BILETY | TICKETS:
Jeden z najwybitniejszych filmów niemieckiego Kammerspielu, z dynamiczną kamerą i opowiadający obrazem (niemal pozbawiony plansz z napisami). Przedstawia poruszającą historię zdegradowanego portiera, który zamienia elegancką liberię na strój pracownika hotelowej toalety. Wielka rola Emila Janningsa.
Zrealizowana z wielkim rozmachem i dbałością o detale opowieść o miłości, jaka połączyła odbywającą podróż poślubną młodą kobietę z przystojnym arystokratą. W uznanym przez lata za zaginiony filmie, obok Glorii Swanson wystąpił Rudolph Valentino - “największy kochanek srebrnego ekranu”.
Wizualnie olśniewająca opowieść o miłości i intrydze osadzona w fikcyjnym europejskim królestwie. Największy hit w karierze von Stroheima, którego talent reżyserski znacznie wyprzedzał jego czasy. Rola amanta ugruntowała status gwiazdy Johna Gilberta, który wystąpił obok wielkiej aktorki Mae Murray.
AMANCI, KOMICY, HEROSI EKRANU
5-8 grudnia 2024
Kino Pod Baranami
|| 25th Silent Film Festival
LOVERS, COMEDIANS, HEROES OF THE SCREEN
December, 5-8, 2024
(for English version click HERE)
LOVERS, COMEDIANS, HEROES OF THE SCREEN
December, 5-8, 2024
(for English version click HERE)
5 grudnia w Krakowie rozpocznie się 25. Festiwal Filmu Niemego - najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych z muzyką na żywo. Tegoroczna edycja Festiwalu skupi się na wybitnych aktorach filmu niemego, takich jak Rudolph Valentino, John Gilbert, Douglas Fairbanks, Buster Keaton czy Charlie Chaplin. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 8 grudnia.
Festiwal Filmu Niemego w poprzednich latach wielokrotnie przedstawiał wspaniałe aktorki - divy kina niemego. Podczas tegorocznej edycji - pod hasłem Amanci, komicy, herosi ekranu - światła festiwalowych reflektorów zostaną skierowane na wielkich gwiazdorów tamtej epoki.
Wielcy aktorzy kina niemego - tacy jak Lon Chaney, Emil Jannings, Werner Krauss, czy Conrad Veidt - ożywiali na ekranie postaci społecznych wyrzutków, skrzywdzonych przez los biedaków czy demonicznych złoczyńców. O szybsze bicie serca przyprawiali hipnotyzujący amanci - Rudolph Valentino, John Gilbert, Mieczysław Cybulski, Ivor Novello, Sessue Hayakawa, a imponujące popisy kaskaderskie wykonywane przez Douglasa Fairbanksa i Bustera Keatona zapierały dech w piersiach - podobnie jak pełne szalonych zwrotów akcji, niezwykłych zbiegów okoliczności i znakomitych gagów filmy Charliego Chaplina i Maxa Lindera.
Podczas 25. Festiwalu Filmu Niemego - jak co roku - filmy wyświetlane będą z muzyką wykonywaną na żywo. Zaskakującą kombinację muzyki transowej, melancholijnej i humoru zapewni formacja Błysk!. Grupa Viva Flamenco! porwie widownię wyrafinowaną mieszanką flamenco tradycyjnego i współczesnego, a pianista Patryk Kraśniewski oczaruje uspokajającymi, refleksyjnymi dźwiękami. Emocje i ekspresja zdominują utwory zespołu Tuul, podczas gdy Jacaszek połączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Do filmów zagrają również: Semi-Invented Trio pod wodzą Adriana Konarskiego, duet Cenkier/Skwirut (jazz, klasyka i polska muzyka ludowa), Ether Jazz Trio (młody krakowski jazz z nutką minimalizmu), handpanowe trio Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski oraz DJ Tomasz Szmal (electro-punk, industrial i basowe brzmienia). Festiwal otworzy młoda instrumentalistka i kompozytorka Hania Derej w towarzystwie kwartetu smyczkowego Sonos.
Pierwsze dwa dni pokazów odbywać się będą w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Filmem otwarcia Festiwalu jest Portier z hotelu Atlantic Friedricha Wilhelma Murnaua z wybitną rolą Emila Janningsa. Aktor zachwyca w bliskich ujęciach wymagających mistrzowskiej subtelności, jak i w dramatycznych, niezwykle ekspresyjnych scenach.
Na program Festiwalu składają się zarówno świetnie znane nieme produkcje, jak i tytuły, które dopiero czekają na odkrycie. Ponadczasowy Brzdąc to pełna bezbłędnych gagów komedia, która stanowiła punkt zwrotny w karierze Charliego Chaplina. Gabinet doktora Caligari (reż. Robert Wiene) to film z ogromnymi ambicjami artystycznymi, widocznymi przede wszystkim w imponującej scenografii, pełnej zniekształceń, dziwnych cieni i ostrych kątów. Zamaskowanego mściciela podpisującego się literą Z nie trzeba nikomu przedstawiać. Znak Zorro (reż. Fred Niblo) ze znakomitym Douglasem Fairbanksem w roli tytułowej to pierwsza ekranizacja historii o słynnym banicie.
25. Festiwal Filmu Niemego to także filmy dwóch wielkich reżyserów: Alfreda Hitchcocka i Ericha von Stroheima. Lokator to pierwszy komercyjny sukces brytyjskiego mistrza suspensu, który dał początek jego charakterystycznemu stylowi. Po stu latach od premiery nadal olśniewa ekspresjonistyczną estetyką i tajemniczą atmosferą. Wesoła wdówka to jedyny film von Stroheima, który przyniósł prawdziwe zyski. Znany z perfekcjonizmu i niedotrzymywania terminów reżyser stworzył na ekranie olśniewający świat wyższych sfer, bogactwa, prestiżu i burzliwych uczuć.
W programie imprezy są też porywające historie miłosne - często osadzone w niezwykłych okolicznościach i plenerach. Malarz smoków (reż. William Worthington) to rozgrywający się w Japonii amerykański film, który w niezwykły sposób łączy elementy mistycyzmu, romansu oraz artystycznego geniuszu. W głównego bohatera tej poetyckiej opowieści o miłości i sztuce wcielił się Sessue Hayakawa - pierwszy azjatycki gwiazdor amerykańskiego kina. Demon cyrku Toda Browninga - twórcy pamiętnych Dziwolągów - wprowadza widzów w świat cyrkowców. Ci poturbowani przez życie ludzie marzą o miłości i skrywają ogromne tajemnice. Wielkie uczucie znajduje się też w centrum komedii Bustera Keatona Marynarz słodkich wód. Ten luźno inspirowany piosenką Steamboat Bill film opowiada o konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zakazanym romansie, który łączy dwie zwaśnione rodziny. Amerykański melodramat Poza skałami (reż. Sam Wood) zachwyca obsadą. W rolach filmowych kochanków wystąpili (tylko ten jeden raz razem!) Rudolph Valentino i Gloria Swanson.
Polskim akcentem na Festiwalu jest film Ponad śnieg - adaptacja dramatu Stefana Żeromskiego w reżyserii Konstantego Meglickiego. W obsadzie m.in.: nazywana “nową Modrzejewską” Stanisława Wysocka, założyciel teatru Ateneum Stefan Jaracz i amant Mieczysław Cybulski.
Szczególne miejsce w programie tegorocznej imprezy zajmuje francuski aktor Max Linder. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zobaczyć go w filmie Siedem lat nieszczęść, zrealizowanym podczas pobytu komika w Hollywood. Jest on także głównym bohaterem intrygującego współczesnego dokumentu Życie i śmierci Maxa Lindera, który bada tajemniczy i tragiczny los jednej z wielkich gwiazd wczesnego kina. Po pokazie filmu rozmowę z reżyserem Edwardem Porembnym poprowadzi filmoznawczyni dr Paulina Haratyk. Po projekcji i rozmowie Instytut Francuski w Krakowie zaprasza widzów na lampkę wina - w holu na II piętrze.
W niedzielny poranek najmłodsi widzowie mogą wziąć udział w specjalnym wydaniu cyklu Baranki Dzieciom. W programie pokaz bajki Zabawy Bolka i Lolka: Mali filmowcy oraz warsztaty muzyczne, które poprowadzi multiinstrumentalistka Urszula Stosio.
Pokazy festiwalowe odbywają się w dwóch lokalizacjach: w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Afterparty w sobotni wieczór odbędzie się w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).
Wielcy aktorzy kina niemego - tacy jak Lon Chaney, Emil Jannings, Werner Krauss, czy Conrad Veidt - ożywiali na ekranie postaci społecznych wyrzutków, skrzywdzonych przez los biedaków czy demonicznych złoczyńców. O szybsze bicie serca przyprawiali hipnotyzujący amanci - Rudolph Valentino, John Gilbert, Mieczysław Cybulski, Ivor Novello, Sessue Hayakawa, a imponujące popisy kaskaderskie wykonywane przez Douglasa Fairbanksa i Bustera Keatona zapierały dech w piersiach - podobnie jak pełne szalonych zwrotów akcji, niezwykłych zbiegów okoliczności i znakomitych gagów filmy Charliego Chaplina i Maxa Lindera.
Podczas 25. Festiwalu Filmu Niemego - jak co roku - filmy wyświetlane będą z muzyką wykonywaną na żywo. Zaskakującą kombinację muzyki transowej, melancholijnej i humoru zapewni formacja Błysk!. Grupa Viva Flamenco! porwie widownię wyrafinowaną mieszanką flamenco tradycyjnego i współczesnego, a pianista Patryk Kraśniewski oczaruje uspokajającymi, refleksyjnymi dźwiękami. Emocje i ekspresja zdominują utwory zespołu Tuul, podczas gdy Jacaszek połączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Do filmów zagrają również: Semi-Invented Trio pod wodzą Adriana Konarskiego, duet Cenkier/Skwirut (jazz, klasyka i polska muzyka ludowa), Ether Jazz Trio (młody krakowski jazz z nutką minimalizmu), handpanowe trio Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski oraz DJ Tomasz Szmal (electro-punk, industrial i basowe brzmienia). Festiwal otworzy młoda instrumentalistka i kompozytorka Hania Derej w towarzystwie kwartetu smyczkowego Sonos.
Pierwsze dwa dni pokazów odbywać się będą w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Filmem otwarcia Festiwalu jest Portier z hotelu Atlantic Friedricha Wilhelma Murnaua z wybitną rolą Emila Janningsa. Aktor zachwyca w bliskich ujęciach wymagających mistrzowskiej subtelności, jak i w dramatycznych, niezwykle ekspresyjnych scenach.
Na program Festiwalu składają się zarówno świetnie znane nieme produkcje, jak i tytuły, które dopiero czekają na odkrycie. Ponadczasowy Brzdąc to pełna bezbłędnych gagów komedia, która stanowiła punkt zwrotny w karierze Charliego Chaplina. Gabinet doktora Caligari (reż. Robert Wiene) to film z ogromnymi ambicjami artystycznymi, widocznymi przede wszystkim w imponującej scenografii, pełnej zniekształceń, dziwnych cieni i ostrych kątów. Zamaskowanego mściciela podpisującego się literą Z nie trzeba nikomu przedstawiać. Znak Zorro (reż. Fred Niblo) ze znakomitym Douglasem Fairbanksem w roli tytułowej to pierwsza ekranizacja historii o słynnym banicie.
25. Festiwal Filmu Niemego to także filmy dwóch wielkich reżyserów: Alfreda Hitchcocka i Ericha von Stroheima. Lokator to pierwszy komercyjny sukces brytyjskiego mistrza suspensu, który dał początek jego charakterystycznemu stylowi. Po stu latach od premiery nadal olśniewa ekspresjonistyczną estetyką i tajemniczą atmosferą. Wesoła wdówka to jedyny film von Stroheima, który przyniósł prawdziwe zyski. Znany z perfekcjonizmu i niedotrzymywania terminów reżyser stworzył na ekranie olśniewający świat wyższych sfer, bogactwa, prestiżu i burzliwych uczuć.
W programie imprezy są też porywające historie miłosne - często osadzone w niezwykłych okolicznościach i plenerach. Malarz smoków (reż. William Worthington) to rozgrywający się w Japonii amerykański film, który w niezwykły sposób łączy elementy mistycyzmu, romansu oraz artystycznego geniuszu. W głównego bohatera tej poetyckiej opowieści o miłości i sztuce wcielił się Sessue Hayakawa - pierwszy azjatycki gwiazdor amerykańskiego kina. Demon cyrku Toda Browninga - twórcy pamiętnych Dziwolągów - wprowadza widzów w świat cyrkowców. Ci poturbowani przez życie ludzie marzą o miłości i skrywają ogromne tajemnice. Wielkie uczucie znajduje się też w centrum komedii Bustera Keatona Marynarz słodkich wód. Ten luźno inspirowany piosenką Steamboat Bill film opowiada o konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zakazanym romansie, który łączy dwie zwaśnione rodziny. Amerykański melodramat Poza skałami (reż. Sam Wood) zachwyca obsadą. W rolach filmowych kochanków wystąpili (tylko ten jeden raz razem!) Rudolph Valentino i Gloria Swanson.
Polskim akcentem na Festiwalu jest film Ponad śnieg - adaptacja dramatu Stefana Żeromskiego w reżyserii Konstantego Meglickiego. W obsadzie m.in.: nazywana “nową Modrzejewską” Stanisława Wysocka, założyciel teatru Ateneum Stefan Jaracz i amant Mieczysław Cybulski.
Szczególne miejsce w programie tegorocznej imprezy zajmuje francuski aktor Max Linder. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zobaczyć go w filmie Siedem lat nieszczęść, zrealizowanym podczas pobytu komika w Hollywood. Jest on także głównym bohaterem intrygującego współczesnego dokumentu Życie i śmierci Maxa Lindera, który bada tajemniczy i tragiczny los jednej z wielkich gwiazd wczesnego kina. Po pokazie filmu rozmowę z reżyserem Edwardem Porembnym poprowadzi filmoznawczyni dr Paulina Haratyk. Po projekcji i rozmowie Instytut Francuski w Krakowie zaprasza widzów na lampkę wina - w holu na II piętrze.
W niedzielny poranek najmłodsi widzowie mogą wziąć udział w specjalnym wydaniu cyklu Baranki Dzieciom. W programie pokaz bajki Zabawy Bolka i Lolka: Mali filmowcy oraz warsztaty muzyczne, które poprowadzi multiinstrumentalistka Urszula Stosio.
Pokazy festiwalowe odbywają się w dwóch lokalizacjach: w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Afterparty w sobotni wieczór odbędzie się w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).
PROGRAM:
CZWARTEK, 5 GRUDNIA
POKAZY W MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
(ul. Konopnickiej 26)
18.00 MALARZ SMOKÓW | THE DRAGON PAINTER
(William Worthington) US 1919, 61'
Muzyka na żywo | live music: Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski
20.30 PORTIER Z HOTELU ATLANTIC | DER LETZTE MANN
(Friedrich Wilhelm Murnau) DE 1924, 90'
Muzyka na żywo | live music: Hania Derej kameralnie z udziałem kwartetu Sonos
Kopia ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden
(ul. Konopnickiej 26)
18.00 MALARZ SMOKÓW | THE DRAGON PAINTER
(William Worthington) US 1919, 61'
Muzyka na żywo | live music: Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski
20.30 PORTIER Z HOTELU ATLANTIC | DER LETZTE MANN
(Friedrich Wilhelm Murnau) DE 1924, 90'
Muzyka na żywo | live music: Hania Derej kameralnie z udziałem kwartetu Sonos
Kopia ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden
Partner: Goethe-Institut w Krakowie
PIĄTEK, 6 GRUDNIA
POKAZY W MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
(ul. M. Konopnickiej 26)
18.00 GABINET DOKTORA CALIGARI | DAS CABINET DES DR. CALIGARI
(Robert Wiene) DE 1920, 77'
Muzyka na żywo | live music: Tuul
Kopia ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden
(ul. M. Konopnickiej 26)
18.00 GABINET DOKTORA CALIGARI | DAS CABINET DES DR. CALIGARI
(Robert Wiene) DE 1920, 77'
Muzyka na żywo | live music: Tuul
Kopia ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden
Partner: Goethe-Institut w Krakowie
21.15 ZNAK ZORRO | THE MARK OF ZORRO
(Fred Niblo) US 1920, 107'
Muzyka na żywo | live music: Viva Flamenco!
21.15 ZNAK ZORRO | THE MARK OF ZORRO
(Fred Niblo) US 1920, 107'
Muzyka na żywo | live music: Viva Flamenco!
SOBOTA, 7 GRUDNIA
POKAZY W KINIE POD BARANAMI(Rynek główny 27)
13.00 ŻYCIE I ŚMIERCI MAXA LINDERA | LIFE AND DEATHS OF MAX LINDER
(Edward Porembny) PL/FR 2024, 99'
Film dźwiękowy
Po seansie spotkanie z reżyserem poprowadzi dr Paulina HaratykPartner pokazu: Instytut Francuski w Polsce
16.00 MARYNARZ SŁODKICH WÓD | STEAMBOAT BILL, JR.
(Buster Keaton, Charles Reisner) US 1928, 71'
Muzyka na żywo | live music: Ether Jazz Trio
18.30 POZA SKAŁAMI | BEYOND THE ROCKS
(Sam Wood) US 1922, 85'
Muzyka na żywo | live music: Cenkier/Skwirut
21.15 SIEDEM LAT NIESZCZĘŚĆ | SEVEN YEARS BAD LUCK
(Max Linder) US 1921, 62'
Muzyka na żywo | live music: Błysk!
Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce
23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
POKAZ W KLUBIE BETEL
(pl. Szczepański 3)
PONAD ŚNIEG | PONAD ŚNIEG (Konstanty Meglicki) PL 1929, 52'
Muzyka na żywo | live music: Tomek Szmal (DJ set)
NIEDZIELA, 8 GRUDNIA
POKAZY W KINIE POD BARANAMI
(Rynek główny 27)
11.00 BARANKI DZIECIOM - BARANKI W NIEMYM KINIE(Rynek główny 27)
Pokaz bajek i warsztaty muzyczne.
Prowadzenie: Urszula Stosio
13.00 BRZDĄC | THE KID
(Charlie Chaplin) US 1921, 53'
Z nagraną muzyką skomponowaną przez Charliego Chaplina | Recorded music by Charlie Chaplin
14.30 WESOŁA WDÓWKA | THE MERRY WIDOW
(Erich von Stroheim) US 1925, 124'
Muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Trio
18.00 DEMON CYRKU | THE UNKNOWN
(Tod Browning) US 1927, 66'
Muzyka na żywo | live music: Patryk Kraśniewski
20.30 LOKATOR | THE LODGER
(Alfred Hitchcock) GB 1927, 91'
Muzyka na żywo | live music: Jacaszek
Partner pokazu: British Film Festival
Patron pokazu: Blondynka Hitchcocka - blog Pauli Apanowicz
BILETY | TICKETS:
Filmy z muzyką na żywo | Films with live music: 60 PLN | 55 PLN
Film bez muzyki na żywo | Film without live music: 30 PLN
Baranki Dzieciom | Kids screening: 18 PLN
Afterparty w Klubie Betel | Afterparty at Betel Club: wstęp wolny | free entrance
KARNET (12 seansów) | Entry pass (12 screenings): 300 PLN
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
(Karnet nie obejmuje pokazu Baranki Dzieciom)
Film bez muzyki na żywo | Film without live music: 30 PLN
Baranki Dzieciom | Kids screening: 18 PLN
Afterparty w Klubie Betel | Afterparty at Betel Club: wstęp wolny | free entrance
KARNET (12 seansów) | Entry pass (12 screenings): 300 PLN
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
(Karnet nie obejmuje pokazu Baranki Dzieciom)
O FILMACH:
BRZDĄC | THE KID
(Charlie Chaplin) US 1921, 53'
(Charlie Chaplin) US 1921, 53'
Pierwszy wielki filmowy sukces Charliego Chaplina, któremu partneruje pięcioletni Jackie Coogan. Włóczęga znajduje osierocone niemowlę i gdy postanawia się nim zaopiekować jego życie zmienia się na zawsze. Film pełen gagów, ale niezwykle osobisty i przejmujący.
DEMON CYRKU | THE UNKNOWN
(Tod Browning) US 1927, 66'
(Tod Browning) US 1927, 66'
© Courtesy of the George Eastman Museum
Wielka rola jednego z najwybitniejszych aktorów kina niemego, Lona Chaney’a, zwanego “człowiekiem tysiąca twarzy”, który wystąpił obok Joan Crawford. Jego bohater to jeden z najciekawszych czarnych charakterów kina.
GABINET DOKTORA CALIGARI | DAS CABINET DES DR. CALIGARI
(Robert Wiene) DE 1920, 77'
(Robert Wiene) DE 1920, 77'
© Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung’
Utrzymana w klimacie fantastycznego koszmaru alegoryczna opowieść o demonicznym doktorze Caligarim i jego medium z doskonałymi rolami Wernera Kraussa i Conrada Veidta. Kamień milowy w dziejach horroru, czołowy przedstawiciel filmowego ekspresjonizmu niemieckiego.
LOKATOR | THE LODGER
(Alfred Hitchcock) GB 1927, 91'
(Alfred Hitchcock) GB 1927, 91'
Pierwszy komercyjny sukces Hitchcocka, początek jego charakterystycznego stylu. Historia młodego mężczyzny, który trafia do londyńskiego pensjonatu w chwili, gdy seryjny zabójca grasuje po mieście, atakując blondynki. W roli tajemniczego nieznajomego wystąpił walijski aktor i kompozytor Ivor Novello.
MALARZ SMOKÓW | THE DRAGON PAINTER
(William Worthington) US 1919, 61'
(William Worthington) US 1919, 61'
Artysta wiedzie życie pustelnicze gdzieś w głębi dzikiej Japonii. Uznawany za szaleńca, wierzy, że jego narzeczona została zamieniona w smoka. Zainspirowany tym, portretuje wizerunki smoków. Aktor japońskiego pochodzenia - Sessue Hayakawa - to pierwsza azjatycka gwiazda amerykańskiego kina.
MARYNARZ SŁODKICH WÓD | STEAMBOAT BILL, JR.
(Buster Keaton, Charles Reisner) US 1928, 71'
(Buster Keaton, Charles Reisner) US 1928, 71'
Jedna z ostatnich wielkich ról “człowieka o kamiennej twarzy”. Buster Keaton gra rolę delikatnego młodzieńca, który próbuje udowodnić swoją wartość przed ojcem, tworząc przy okazji jedne z najlepszych scen kaskaderskich w historii kina.
PONAD ŚNIEG | PONAD ŚNIEG
(Konstanty Meglicki) PL 1929, 52'
(Konstanty Meglicki) PL 1929, 52'
Syn despotycznej właścicielki starego dworu zakochuje się w swojej pięknej kuzynce, krzyżując tym samym plany matki. Para kochanków ucieka nie wiedząc, że wkrótce wybuchnie wojna. Obok wielkiego aktora teatralnego i filmowego Stefana Jaracza wystąpił początkujący wówczas znany amant Mieczysław Cybulski.
PORTIER Z HOTELU ATLANTIC | DER LETZTE MANN
(Friedrich Wilhelm Murnau) DE 1924, 90'
(Friedrich Wilhelm Murnau) DE 1924, 90'
© Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung’
Jeden z najwybitniejszych filmów niemieckiego Kammerspielu, z dynamiczną kamerą i opowiadający obrazem (niemal pozbawiony plansz z napisami). Przedstawia poruszającą historię zdegradowanego portiera, który zamienia elegancką liberię na strój pracownika hotelowej toalety. Wielka rola Emila Janningsa.
POZA SKAŁAMI | BEYOND THE ROCKS
(Sam Wood) US 1922, 85'
(Sam Wood) US 1922, 85'
©2005 Milestone Film & Video
Zrealizowana z wielkim rozmachem i dbałością o detale opowieść o miłości, jaka połączyła odbywającą podróż poślubną młodą kobietę z przystojnym arystokratą. W uznanym przez lata za zaginiony filmie, obok Glorii Swanson wystąpił Rudolph Valentino - “największy kochanek srebrnego ekranu”.
SIEDEM LAT NIESZCZĘŚĆ | SEVEN YEARS BAD LUCK
(Max Linder) US 1921, 62'
(Max Linder) US 1921, 62'
Francuski komik, Max Linder, w swojej pierwszej amerykańskiej produkcji. Kawaler-hulaka tłucze lustro i jest przekonany o prześladującym go pechu. Film zawiera słynną sekwencję z lustrem, która zainspirowała braci Marx.
WESOŁA WDÓWKA | THE MERRY WIDOW
(Erich von Stroheim) US 1925, 124'
(Erich von Stroheim) US 1925, 124'
© Collection Austrian Film Museum, Vienna
Wizualnie olśniewająca opowieść o miłości i intrydze osadzona w fikcyjnym europejskim królestwie. Największy hit w karierze von Stroheima, którego talent reżyserski znacznie wyprzedzał jego czasy. Rola amanta ugruntowała status gwiazdy Johna Gilberta, który wystąpił obok wielkiej aktorki Mae Murray.
ZNAK ZORRO | THE MARK OF ZORRO
(Fred Niblo) US 1920, 107'
(Fred Niblo) US 1920, 107'
Pierwsza ekranizacja historii o banicie imieniem Zorro z Douglasem Fairbanksem w roli głównej. Za dnia tchórzliwy syn arystokraty, nocą - w czarnym przebraniu - odważnie walczy o sprawiedliwość. Pełne akrobatycznych pojedynków, humoru i obowiązkowego romansu kino wielkiej przygody.
ŻYCIE I ŚMIERCI MAXA LINDERA | LIFE AND DEATHS OF MAX LINDER
Patryk Kraśniewski
Pianista, kompozytor, aranżer. Płynnie łączy muzykę neoklasyczną z elementami elektronicznymi i arpeggiami na pianinie, tworząc uspokajające i refleksyjne dźwięki.
Semi-Invented Trio
Adrian Konarski (klawisze i elektronika) - kompozytor muzyki filmowej i teatralnej - ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Zagra ze Sławkiem Bernym (perkusja) i Leszkiem Szczerbą (saksofon).
Tomek Szmal (DJ set)
Promotor, DJ, współtwórca festiwalu NURT. Chętnie sięga po electro-punk, zwinnie łącząc go z industrialem oraz basowymi brzmieniami. // Promoter and DJ, co-founder of the NURT festival. Reaches for electro-punk sounds, combined with industrial, bass, breaks and trance.
Tuul
Interdyscyplinarny projekt tworzy liryczną muzykę elektroniczną, w której dominują emocje, ekspresja i połączenie z naturą.
Viva Flamenco!
Wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego i współczesnego, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Gitary oraz tradycyjne instrumenty etniczne.
(Edward Porembny) PL/FR 2024, 99'
Francuski komik Max Linder w swojej pierwszej amerykańskiej produkcji. Kawaler-hulaka tłucze lustro i jest przekonany o prześladującym go pechu. Film zawiera słynną sekwencję z lustrem, która zainspirowała braci Marx.
BARANKI DZIECIOM:
BARANKI DZIECIOM - BARANKI W NIEMYM KINIE
Pokaz bajek i warsztaty dla dzieci.
Pokaz bajek i warsztaty dla dzieci.
W programie pokaz bajka Zabawy Bolka i Lolka: Mali filmowcy oraz warsztaty udźwiękawiania filmu, które poprowadzi Urszula Stosio.
O ARTYSTACH:
Błysk!
Bartosz Weber (sampler), Jakub Kurek (trąbka) i Michał Wdowikowski (perkusja) w zaskakującej kombinacji muzyki transowej, melancholijnej oraz… humoru.
Cenkier/Skwirut
Spotkanie dwóch kreatywnych instrumentalistów obficie czerpiących z jazzu, klasyki i polskiej muzyki ludowej. Klawisze, kontrabas i elektronika.
Ether Jazz Trio
Młody krakowski zespół inspirujący się polskim jazzem, muzyką tradycyjną oraz skandynawskim minimalizmem.
Hania Derej kameralnie z udziałem kwartetu Sonos
Kompozytorka, pianistka, aranżerka i dyrygentka & kwartet smyczkowy. Melodyjna muzyka, która pobudza wyobraźnię i niesie ze sobą emocjonalny przekaz.
Jacaszek
Kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej, która łączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.
Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski
Trójka wybitnych muzyków grających na handpanach - perkusyjnych instrumentach o eterycznym brzmieniu. Melodyjne, rytmiczne, a zarazem hipnotyczne i relaksujące dźwięki.
Błysk!
Bartosz Weber (sampler), Jakub Kurek (trąbka) i Michał Wdowikowski (perkusja) w zaskakującej kombinacji muzyki transowej, melancholijnej oraz… humoru.
Cenkier/Skwirut
Spotkanie dwóch kreatywnych instrumentalistów obficie czerpiących z jazzu, klasyki i polskiej muzyki ludowej. Klawisze, kontrabas i elektronika.
Ether Jazz Trio
Młody krakowski zespół inspirujący się polskim jazzem, muzyką tradycyjną oraz skandynawskim minimalizmem.
Hania Derej kameralnie z udziałem kwartetu Sonos
Kompozytorka, pianistka, aranżerka i dyrygentka & kwartet smyczkowy. Melodyjna muzyka, która pobudza wyobraźnię i niesie ze sobą emocjonalny przekaz.
Jacaszek
Kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej, która łączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.
Maciej Trifonidis/Maja Wlazły/Paweł Gajewski
Trójka wybitnych muzyków grających na handpanach - perkusyjnych instrumentach o eterycznym brzmieniu. Melodyjne, rytmiczne, a zarazem hipnotyczne i relaksujące dźwięki.
Patryk Kraśniewski
Pianista, kompozytor, aranżer. Płynnie łączy muzykę neoklasyczną z elementami elektronicznymi i arpeggiami na pianinie, tworząc uspokajające i refleksyjne dźwięki.
Semi-Invented Trio
Adrian Konarski (klawisze i elektronika) - kompozytor muzyki filmowej i teatralnej - ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Zagra ze Sławkiem Bernym (perkusja) i Leszkiem Szczerbą (saksofon).
Tomek Szmal (DJ set)
Promotor, DJ, współtwórca festiwalu NURT. Chętnie sięga po electro-punk, zwinnie łącząc go z industrialem oraz basowymi brzmieniami. // Promoter and DJ, co-founder of the NURT festival. Reaches for electro-punk sounds, combined with industrial, bass, breaks and trance.
Tuul
Interdyscyplinarny projekt tworzy liryczną muzykę elektroniczną, w której dominują emocje, ekspresja i połączenie z naturą.
Viva Flamenco!
Wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego i współczesnego, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Gitary oraz tradycyjne instrumenty etniczne.
SPOT:
ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
WSPÓŁFINANSOWANIE:
Miasto Kraków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
PARTNERZY:
Goethe-Institut w Krakowie
Instytut Francuski w Polsce
Klub Betel
Studio Kropka
British Film Festival
Pałac pod Baranami
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Europa Cinemas
PATRONI MEDIALNI:
Radio Nowy Świat
Radio Kraków
Wyborcza.pl
Kraków Culture Karnet
Krakow.pl
Pełna Sala
Klatki na oczach. Blog Roberta Siwczyka
Typowy Jędrzej - student filmoznawstwa
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
WSPÓŁFINANSOWANIE:
Miasto Kraków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
PARTNERZY:
Goethe-Institut w Krakowie
Instytut Francuski w Polsce
Klub Betel
Studio Kropka
British Film Festival
Pałac pod Baranami
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Europa Cinemas
PATRONI MEDIALNI:
Radio Nowy Świat
Radio Kraków
Wyborcza.pl
Kraków Culture Karnet
Krakow.pl
Pełna Sala
Klatki na oczach. Blog Roberta Siwczyka
Typowy Jędrzej - student filmoznawstwa
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Repertuar:
Czwartek 5 grudnia // Thursday, December 5
- Malarz smoków (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komicy, heros...) 18:00
- Portier z hotelu Atlantic (The Last Laugh) (25. Festiwal Filmu N...) 20:30
Piątek 6 grudnia // Friday, December 6
- Gabinet doktora Caligari (The Cabinet of Dr. Caligari) (25. Fest...) 18:00
- Znak Zorro (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komicy, herosi e...) 21:15
Sobota 7 grudnia // Saturday, December 7
- Życie i śmierci Maxa Lindera (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci...) 13:00
- Marynarz słodkich wód (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komic...) 16:00
- Poza skałami (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komicy, herosi...) 18:30
- Siedem lat nieszczęść (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komic...) 21:15
- Ponad śnieg (25. Festiwal Filmu Niemego: Amanci, komicy, herosi ...) 23:00
Niedziela 8 grudnia // Sunday, December 8