kpb

Art in Cinema - Agnieszka Brzeżańska

Pokazy sztuki wideo ART IN CINEMA w Kinie Pod Baranami od maja do listopada 2008!

Dorota Buczkowska / Oswajanie

ART IN CINEMA jest eksperymentem realizowanym przez Fundację No Local. Celem Fundacji jest rozwijanie, promowanie i popularyzowanie sztuk wizualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. No Local angażuje się w działania o charakterze edukacyjnym i prospołecznym. Punktem wyjścia dla inicjatyw fundacji jest obserwacja wpływów i zależności zachodzących między współczesną sztuką a rzeczywistością. Dlatego ważne, by miejsca, w których realizowane są projekty No Local dostosowane były do specyfiki pokazywanej sztuki. Stąd pomysł, by wykorzystać kino dla wideo artu.

ART IN CINEMA wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wideo artem w Polsce, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formą sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficznym, możliwość dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniejsza.

ART IN CINEMA rozpoczął się w maju 2008 roku. Zapraszamy na comiesięczne projekcje w Kinie Pod Baranami. Zaprezentowane zostaną filmy artystów polskich i zagranicznych.

Ciekawe, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino? Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu?

Artyści biorący udział w projekcie: Karolina Kowalska (maj), Wilhelm Sasnal (czerwiec), Anna Niesterowicz (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień), Tomek Kozak (październik), Agnieszka Brzeżańska (listopad).


W czwartek, 27 listopada, o godz. 19.15
odbędzie się siódmy pokaz cyklu ART IN CINEMA.
Zaprezentujemy filmy Agnieszki Brzeżańskiej.

Po pokazie zapraszamy na after party do klubu Miejsce, ul. Estery 1, krakowski Kazimierz! 

Agnieszka Brzeżańska

Agnieszka Brzeżańska maluje, rysuje, fotografuje, robi filmy. Przy użyciu tych mediów rejestruje małe spektakle rzeczywistości, ale także nie rzucające się w oczy usterki w misternie konstruowanych mitach. W jej pracach krytyczne spojrzenie miesza się z fascynacją. Pisano o niej, że unika tworzenia „dzieł - robi sztukę bez sztuki, w której obiekt artystyczny staje się niemal przezroczystym nośnikiem wrażeń i zdarzeń. Stosowane przez artystkę techniki są ogólnodostępne, na swój sposób „demokratyczne” - filmy nagrywa często na telefonie komórkowym, fotografie robi polaroidem, obrazy wynajduje w Internecie. Artystka o swojej pracy mówiła: mam prawo wykorzystywać rzeczywistość do kompletowania mojej historii. Jeśli jestem bombardowana ogromną ilością komunikatów, to w zdrowym odruchu używam ich po mojej myśli, a nie przeciwko sobie. Chcę budować moje historie z tego, co jest najłatwiej dostępne, już oswojone, przynajmniej w sferze wizualnej, fizycznej.

BLUE MOVIE / A. Brzeżańska

Agnieszka Brzeżańska (ur. 1972). Malarka, fotografka, twórczyni filmów wideo. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1992-1995), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995-1997, dyplom w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego) oraz National University of Fine Arts and Music w Tokio (1998-2001). W ramach programów artists-in-residence gościła w Mont Escalioso, Włochy (Oreste 2000), w instytucie naukowym Collegium Helveticum w Zurychu, Szwajcaria (2004), w Kunstlerhaus Buchsenhausen, Insbruk, Austria (2005). Swoje prace pokazywała m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), w Narodowej Galerii Zachęta (Warszawa), w Platan Gallery (Budapeszt), w Künstlerhaus Buchsenhausen (Innsbruck), w Broadway 1602 (Nowy Jork), Hotel Gallery (Londyn). Mieszka i pracuje w Warszawie. Obecnie bierze udział w prestiżowym projekcie „Art TLV 2008” w Tel Awiwie.


Program pokazów ART IN CINEMA:
MAJ 2008 - KAROLINA KOWALSKA
CZERWIEC 2008 - WILHELM SASNAL
LIPIEC 2008 - ANNA NIESTEROWICZ
SIERPIEŃ 2008 - OLA I DOROTA BUCZKOWSKIE
WRZESIEŃ 2008 - JOHANNA BILLING
PAŹDZIERNIK 2008 - TOMEK KOZAK
LISTOPAD 2008 - AGNIESZKA BRZEŻAŃSKA

Bilety: tylko 7 zł!

Organizator projektu:

NO LOCAL

Współpraca
:

Kino Pod Baranami


Partnerzy projektu

     
Lokal 30

Sponsorzy

LIKUS MIEJSCE BAR MIEJSCE SKLEP

Patroni medialni:

Cracow-Life.com ŚwiatObrazu.pl Independent.pl

Radio Kraków  Stopklatka.pl Obieg
Bookmark and Share

archiwum