kpb

Jinpa - niezwykły filmowy portret Tybetu

JINPA (reż. Pema Tseden)
- niezwykły filmowy portret Tybetu
tylko przez tydzień w Kinie Pod Baranami!
24-30 września 2021, godz. 19.00

 

 

Od 24 do 30 września, zapraszamy na pokazy przewrotnego filmu Jinpa, ukazującego ciekawy wizerunek Tybetu, daleki od reprezentacji znanych z mainstreamowego kina. Niezwykły western z rockowym pazurem i buddyjskim duchem, wyreżyserowany przez Pemę Tsedena i wyprodukowany przez Wong Kar-waia, przez tydzień będzie można oglądać w naszym Kinie.


Surowe skały płaskowyżu Kekexili, buddyjska metaforyka i rockowy wizerunek głównego bohatera. Jinpa to eklektyczne połączenie westernu, kina zemsty, elementów buddyjskiej filozofii i lokalnej, tybetańskiej kultury. Drapieżna estetyka filmu i stoickie poczucie humoru sprawiają, że Jinpa bywa porównywana z kinem Jima Jarmuscha i Akiego Kaurismakiego.


Reżyserem filmu jest Pema Tseden - pisarz i pierwszy reżyser pochodzenia tybetańskiego, który ukończył prestiżową Pekińską Akademię Filmową i realizuje filmy we własnym języku, zdobywając nagrody na całym świecie. Jego wizja pozwala połączyć literacką wrażliwość z fascynującym wglądem w rzeczywistość współczesnego Tybetu - z jego chropowatą codziennością, unikalną kulturą i wyrazistymi postaciami żyjących w trudnych warunkach mieszkańców.


Autorskie kino Tsedena zafascynowało wielu bywalców międzynarodowych festiwali - między innymi jednego z największych twórców azjatyckiej kinematografii, Wong Kar-waia, który został producentem Jinpy. W jednym z wywiadów Wong Kar-wai przyznał, że od dawna śledził produkcje tybetańskiego twórcy i uważa go za "ważny głos swojego pokolenia".

 

Film poprzedzi krótkie wprowadzenie Jagody Murczyńskiej - współorganizatorki festiwalu filmowego Pięć Smaków, znawczyni kina japońskiego i współczesnych kinematografii Azji Południowo-Wschodniej.


Jinpa na Naszych ekranach od 24 do 30 września 2021!

 

O FILMIE:

JINPA | ZHUANG SI LE YI ZHI YANG
(Pema Tseden) CN 2018, 87'

MFF w Wenecji 2018: Konkurs “Horyzonty” - najlepszy scenariusz
MFF Nowe Horyzonty 2019: Udział w konkursie głównym


Na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie, trudno o żywą duszę. Nikogo na swojej drodze nie spodziewa się z pewnością Jinpa, kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa, samotnie pokonujący surowy krajobraz przy dźwiękach „O sole mio” wydobywających się z zajechanej kasety magnetofonowej. Hipnotyczną podróż przerwie mu jednak spotkanie z małomównym piechurem, który przemierza pustkowie w poszukiwaniu zemsty.


Alegoryczna, precyzyjnie skomponowana historia, w której milczenie jest gęste, a każdy kadr hipnotyzuje drapieżnym pięknem, wielu krytykom nasunęła skojarzenia z kinem Jima Jarmuscha. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia Jinpa jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena, którego filmy zdobyły szereg wyróżnień na światowych festiwalach. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności. Jinpa to nasycona kojącą melancholią i łagodnym humorem medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci, łącząca w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu.

 

ZWIASTUN:

 

WPROWADZENIE DO FILMU:

 

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum