kpb

Dołącz do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej!

DOŁĄCZ DO PROGRAMU NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ!
rok szkolny 2019/2020


Wraz z początkiem października w Kinie Pod Baranami rozpoczęły się spotkania w ramach ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Ponad tysiąc krakowskich uczniów i przedszkolaków będzie uczestniczyło w różnorodnych pokazach filmowych z prelekcją i dyskusją. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do projektu - mamy jeszcze wolne miejsca!


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) to projekt realizowany w Kinie Pod Baranami już po raz trzynasty. Co roku, dzieci i młodzież uczestniczą w wyjątkowych spotkaniach filmowych, które rozwijają ich wiedzę filmową, wrażliwość, a także przygotowują do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prezentowane filmy dobierane są przez szerokie grono specjalistów - pedagogów, psychologów i filmoznawców - i odpowiadają potrzebom oraz wrażliwości docelowej grupy wiekowej.


Każdy pokaz w ramach programu NHEF składa się z dostosowanej do wieku widzów multimedialnej prelekcji, wygłoszonej przez doświadczonego prelegenta - filmoznawcę, pokazu filmowego oraz dyskusji. Do każdego filmu przygotowano także zestaw interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.


Serdecznie zapraszamy do dołączenia do programu. Choć oficjalne zapisy już się zakończyły, dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami na wybranych pokazach.


HARMONOGRAM POKAZÓW DOSTĘPNYCH W GRUDNIU:

2 grudnia, godz. 9.00
BOHATEROWIE DNIA CODZIENNEGO
– zestaw filmów krótkich
(C. Robach, P. Baynton, N. Chernysheva, A. Quertain, S. Szkiladz, D. Muñoz, M. Porter, R. Kuwahata) FR/GB/BE/ES/US 2013-2016, 40’
Film dla klas 1-3 szkoły podstawowej.
 

5 grudnia, godz. 8.30
NA LINII WZROKU
| AUF AUGENHÖHE
(J. Dollhopf) DE 2016, 98’
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.
 

10 grudnia, godz. 9.00
OPERACJA HIP-HOP
| HIP HOP-ERATION
(B. Evans) NZ 2014, 93’
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej.
 

13 grudnia, godz. 11.45
KRÓLOWIE LATA
| THE KINGS OF SUMMER
(J. Vogt-Roberts) US 2013, 93’
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej.
 

17 grudnia, godz. 9.00
SÓL ZIEMI
| LE SEL DE LA TERRE
(J. Ribeiro Salgado, W. Wenders) BR/FR/IT 2014, 110’
Film dla klas licealnych.


BILETY: 14 zł


ZAPISY I INFORMACJE:
Kaja Łuczyńska
email: kaja@kinopodbaranami.pl
tel: 604 708 839


O FILMACH:


BOHATEROWIE DNIA CODZIENNEGO – zestaw filmów krótkich
(C. Robach, P. Baynton, N. Chernysheva, A. Quertain, S. Szkiladz, D. Muñoz, M. Porter, R. Kuwahata) FR/GB/BE/ES/US 2013-2016, 40’

Zestaw filmów krótkometrażowych został dobrany tak, aby zaprezentować dwie kwestie. Po pierwsze są to produkcje, w których rolę słów często przejmuje muzyka. Drugim ważnym aspektem cyklu jest pokazanie tych, którzy żyją obok nas, w trochę inny sposób. Bohaterowie dnia codziennego to ci, którzy są blisko. To mama, tata, babcia, sąsiad, bliski przyjaciel, a czasem nieznajomy zza morza. Codziennie robią wiele rzeczy, które są niezauważane, a jednocześnie niezwykle istotne. Pomagają nam, chronią, dbają o nas – nauczmy się to dostrzegać.

W skład zestawu wchodzą następujące filmy:

LOKATOR IDEALNY, reż. M. Porter, R. Kuwahata, USA 2015, 2'
CIASTECZKOWE BANJO, reż. P. Baynton, Wielka Brytania, 3'
O NDUGU, reż. D. Muñoz, Hiszpania 2013, 15'
DWAJ PRZYJACIELE, reż. N. Chernysheva, Francja 2014, 4'
BARDZO MAŁY LIS, reż. A. Quertain, S. Szkiladz, Francja, Belgia 2016, 8'
ZUPA Z KAMIENI, reż. C. Robach, Francja 2015, 7'


KRÓLOWIE LATA | THE KINGS OF SUMMER
(J. Vogt-Roberts) US 2013, 93’

Znalezione obrazy dla zapytania THE KINGS OF SUMMER

Kiedy młody człowiek staje u progu dorosłości, codzienność wydaje się nie do zniesienia. Patrick i Joe dorastają w różnych domach i w bardzo odmiennych relacjach rodzinnych. Postanawiają uciec od codzienności i stać się „królami lata”, pożyć beztroskim życiem i wreszcie poczuć, co oznacza wolność. Jest jeszcze trzeci - Biaggio, kompletnie odrealniony odmieniec oraz Ona - Kelly, pierwsza miłość i pierwsze rozczarowanie. Jest też czas próby, otwarcia na przyjaźń, dojrzałość oraz odwagę.


NA LINII WZROKU | AUF AUGENHÖHE
(J. Dollhopf) DE 2016, 98’

Znalezione obrazy dla zapytania AUF AUGENHÖHE

Akcja filmu rozgrywa się w świecie współczesnym. Widz obserwuje losy dwóch bohaterów. Tom, z powodu problemów z hormonem wzrostu, doświadcza nadopiekuńczości ze strony przyjaciół. Drugi bohater, z powodu śmierci mamy, zostaje umieszczony w domu dziecka, gdzie nie funkcjonują żadne reguły, a powodem wyśmiania może być każdy rodzaj inności. W takim świecie, nikt inny poza państwowymi służbami, nie chce się zaopiekować Michim. Losy bohaterów łączą się przez przypadek, gdy Tom okazuje się być nieznanym dotąd ojcem Michiego. Chłopiec ma do wyboru – albo pozostać w domu dziecka, albo spróbować znaleźć wspólny język z ojcem, który nie przypomina herosa z kreskówek. Okazuje się , że wsparcie i otwartość pozwalają zbudować poczucie bezpieczeństwa. Na linii wzroku to także wspaniała opowieść o tym, jak rozpoczynać wszystko od nowa.


OPERACJA HIP-HOP | HIP HOP-ERATION
(B. Evans) NZ 2014, 93’

Znalezione obrazy dla zapytania HIP HOP-ERATION

Na małej nowozelandzkiej wyspie działa niezwykła grupa taneczna. „Hip Hop-eration Crew” to zespół seniorów po osiemdziesiątce, którzy nie przejmując się wiekiem i stereotypami dotyczącymi starszych, zamiast szydełkować czy grać w karty, wytrwale ćwiczą taniec w stylu hiphop. Dokument opowiada o przygotowaniach zespołu do uczestnictwa w międzynarodowym turnieju tanecznym w Las Vegas, a przy okazji rysuje portrety nietuzinkowych członków „ekipy”, którzy opowiadają nie tylko o tańcu, ale również o swoim życiu. Miłości, historii, rodzinie oraz starości, która jest udziałem nawet tych „młodych duchem”.


SÓL ZIEMI | LE SEL DE LA TERRE
(J. Ribeiro Salgado, W. Wenders) BR/FR/IT 2014, 110’

Znalezione obrazy dla zapytania LE SEL DE LA TERRE

Film portretuje życie i twórczość wielkiego artysty i humanisty naszych czasów, Sebastiana Salgado, który odcisnął piętno nie tylko na współczesnej fotografii, ale także na sposobie postrzegania otaczającego nas świata. Poznajemy Salgado z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który jest również fotografem.

 

Bookmark and Share

archiwum