kpb

Tydzień Mody po Krakosku - pokazy filmowe (MOS)

TYDZIEŃ MODY PO KRAKOSKU
- pokazy filmowe

środa, 16 maja 2018
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

W środę, 16 maja, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalne pokazy filmowe w ramach Tygodnia Mody po Krakosku - nowego wydarzenia na modowej mapie Krakowa. Na ekranie dwa znakomite dokumenty: Fresh Dressed Sachy Jenkinsa oraz Tomasz Ossoliński. Before The Show Judyty Fibiger.

 

Tydzień Mody po Krakosku to nowe, cykliczne wydarzenie, podczas którego Dolne Młyny zamienią się w krakowską stolicę mody. W ramach tego wydarzenia, zaprasza mydo położonego nieopodal Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalne pokazy filmów dokumentalnych. W programie film Judyty Fibiger Tomasz Ossoliński. Before The Show - portret jednego z najlepszych polskich projektantów, a zarazem zapis jego przygotowań do pokazu kolekcji, która miała być ukoronowaniem 20 lat pracy w branży. Muzykę do filmu skomponował Daniel Bloom, autor ścieżki dźwiękowej do filmów Nieulotne oraz Wszystko co kocham. Wieczór dopełni pokaz dokumentu Fresh Dressed opowiadającego o źródłach amerykańskiej mody ulicznej i hip-hopowego stylu. W swoim dokumentalnym debiucie reżyserskim, muzyk i producent Sacha Jenkins przygląda się temu jak noszą się raperzy, ale i sięga głębiej, próbując zrozumieć dlaczego artyści hip-hopowi oraz ich fani przywiązują taką wagę do ubioru. Na ekranie pojawią się m.in. Pharrell Williams, Kanye West, Nas czy twórca jednej z unikalnych miejskich marek stworzonych przez czarną społeczność Karl Kani oraz pionier mody hip-hopowej Dapper Dan.

 

Pokazy odbędą się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Karnet (2 seanse): 26 zł

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

** Zakup Karnetu online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

PROGRAM:

środa, 16 maja
19.00 TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW

| TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW
reż. Judyta Fibiger, Polska 2014, 57'

20.15 FRESH DRESSED | FRESH DRESSED
reż. Sacha Jenkins, USA/Francja 2014, 82'

 

O FILMACH:

FRESH DRESSED | FRESH DRESSED
reż. Sacha Jenkins, USA/Francja 2014, 82'

Funkowe adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl. Narodził się on w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej właśnie szykowała się do podbicia świata. Muzyka hip-hopowa i jej związek z tworzącą się modą stały się również wielką siłą rynkową. Projektanci, tacy jak Tommy Hilfiger, rozdawali swoje kreacje na ulicach, aby ich marka kojarzyła się z nową rewolucją modową. „Hip-hopowa stylówa” jest fascynującą kroniką hip-hopu, narodzin miejskiej mody i gorączki, która wyprowadziła szerokie spodnie i kurtki pokryte graffiti z getta na salony, by z czasem stały się modą masową i dostępną w galeriach handlowych.

Reżyser Sacha Jenkins w poszukiwaniu źródeł hip-hopu sięga głęboko wstecz, na plantacje na południu USA i do specyficznej tradycji tamtejszego kościoła – legendy Little Richarda. Widzowie zobaczą bogate archiwalia filmowe i ciekawe wywiady z raperami, projektantami, i innymi ludźmi ze świata muzyki i mody hip-hopowej, takimi jak: Pharell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i André Leon Talley. Film z pasją opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji, a także o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie. Zamiast tego, dzięki swej oryginalności i odwadze, przejęła rząd dusz.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW
| TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW
reż. Judyta Fibiger, Polska 2014, 57'

Dokument o polskim projektancie. Godzinna wyprawa w świat pełen pasji i miłości do piękna.
Zanim ja zdążyłem go namaścić, to Pan Bóg go namaścił - powiedział o nim Jerzy Antkowiak. Tomasz Ossoliński jako 18-latek wkroczył do fabryki ubrań "Bytom" na Śląsku, aby przez kilka lat ćwiczyć rzemiosło i odkryć swoją największą życiową pasję - modę. Jest jedynym projektantem, który z dumą mówi o sobie, że jest krawcem. Jedna z jego współpracownic tak mówi o Ossolińskim: To jedyny znany mi projektant, który potrafi usiąść do stołu, sam wykroić i uszyć, a Monika Olejnik dodaje, że jego rzeczy są niezwykłe, tak jak niezwykły jest Tomek.
W  filmie po raz pierwszy pokazano kolekcję, której nie prezentowano wcześniej szerokiej publiczności. Efektowny pokaz, zwieńczający dwudziestolecie pracy projektanta - Tomasza Ossolińskiego, odbył się w strugach deszczu, bez udziału fotoreporterów i kamer. Tego dnia najważniejsza była moda. Ten film to przede wszystkim historia trzytygodniowych przygotowań do pokazu, który niczym spektakl dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach.

 

ZWIASTUN:


PARTNERZY:
FORUM Designu
FORUM MODY
IDEA FIX
alpha male
Happy Surfer
Dolne Młyny
Lastriko
Pinakoteka
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
Zet Pe Te

Bookmark and Share

archiwum