kpb

3. Przegląd Kina Emirackiego || 3. Emirati Film Review

3. PRZEGLĄD KINA EMIRACKIEGO
6-8 kwietnia 2018
Kino Pod Baranami

|| 3. EMIRATI FILM REVIEW
April 6-8, 2018
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 

Wspólnie z Fundacją Nahda zapraszamy na trzecią edycję Przeglądu Kina Emirackiego pod honorowym patronatem Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Impreza jest organizowana we współpracy z ImageNation Abu Dhabi, MAD Solutions, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to stosunkowo nieduży kraj nad Zatoką Arabską, który z pomocą prężnego handlu i turystyki zbudował sobie silną pozycję na arenie międzynarodowej. To zarazem ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej i wciąż mało znanej w Polsce kinematografii, której narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku. W promocji młodego emirackiego kina pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

 

Przegląd Kina Emirackiego już po raz trzeci gościć będzie w Kinie Pod Baranami. To unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na ekranie pojawi się m.in. nominowany do nagrody na festiwalu filmowym w Dubaju film Abdullah autorstwa emirackiego reżysera i kompozytora Humaida Alsuwaidiego. To opowieść o mężczyźnie, którego od najmłodszych lat fascynowała muzyka. Niestety surowe zasady obowiązujące w jego rodzinie powodują, że Abdullah musi ukrywać swoją pasję przed bliskimi. Film The Worthy Alego F. Mostafy to rozgrywający się w niedalekiej przyszłości thriller, w którym niewielka grupa ludzi walczy o przetrwanie w dystopijnym świecie pozbawionym dostępu do wody.

 

W programie także wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe, jak choćby Karouma - animowana opowieść o chłopcu, który opuszcza rodzinne gniazdo w pogoni za marzeniami. Obraz Boubakera Boukhariego otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu filmów krótkometrażowych w Nowym Jorku. Reżyserski debiut Saeeda Rasheda Face the Music opowiada o muzyku zmuszonym do pokazania swojej zdeformowanej twarzy, którą do tej pory ukrywał przed światem. Wśród debiutantów znalazł się również Jaafar Al Madhoon z krótkometrażową komedią Rattled, której bohater podejmuje próbę znalezienia sobie żony z pomocą szczęśliwego pierścionka. Krakowscy widzowie będą mieli również okazję zobaczyć krótkie dokumenty z serii Lest We Forget, wyjątkowej inicjatywy Fundacji Salama Bint Hamdan Al Nahyan. W ramach tego projektu Fundacja, we współpracy z ImageNation Abu Dhabi, stworzyła serię krótkich filmów dokumentalnych przedstawiających osobiste historie pierwszego pokolenia obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uczestnicy pokazu poznają historie kryjące się za tradycyjnymi ozdobami i zobaczą wyjątkowe kobiece portrety. O emirackich kobietach realizujących swoje marzenia opowie również Philip Rachid w filmie She. Pokaz w Kinie Pod Baranami to również niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć odcinek inspirowanego prawdziwymi rozprawami, emirackiego serialu prawniczego Justice, którego bohaterka stara się pogodzić karierę z życiem prywatnym.

 

Przegląd Kina Emirackiego to szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w tworzenie emirackiego kina. Gościem imprezy będzie Hana Kazim - producentka wykonawcza z ramienia ImageNation Abu Dhabi, największej firmy medialnej w świecie arabskim.

 

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami.

 

PROGRAM:

piątek, 6 kwietnia
19.15 THE WORTHY
| THE WORTHY
reż. Ali F. Mostafa, Rumunia/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 100’
Po seansie spotkanie z Haną Kazim, przedstawicielką ImageNation Abu Dhabi.
Rozmowę w języku angielskim poprowadzi dr Karolina Rak.

 

sobota, 7 kwietnia
19.15  ABDULLAH
| ABDULLAH
reż. Humaid Alsuwaidi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015, 97'

 

niedziela, 8 kwietnia
19.15 ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016-2017, 109’

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Karnet (3 seanse): 30 zł
*Zakup Karnetu online możliwy pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl.

 

O FILMACH:

ABDULLAH | ABDULLAH
reż. Humaid Alsuwaidi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015, 97'


MFF w Dubaju 2015: konkurs główny - nominacja do Muhr Emirati Award
Dorastając w bardzo konserwatywnej rodzinie, w której wiele rzeczy jest “haram” (zakazane), Abdullah próbuje ukryć przed bliskimi swoją miłość do muzyki. Nakręcony w 34 dni reżyserski debiut kompozytora Humaida Alsuwaidiego.

 

THE WORTHY | THE WORTHY
reż. Ali F. Mostafa, Rumunia/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 100’

Film osadzony jest w dystopijnej przyszłości, w której świat pogrążył się w chaosie z powodu ciągłego niedoboru wody. Niewielka grupa ocalałych szuka schronienia przy jedynym pozostałym w regionie źródle, które nie zostało skażone. Kiedy do ich kryjówki dostaje się dwóch obcych, bohaterowie stają się pionkami w grze o przetrwanie, w której tylko jeden z nich zostanie wybrany jako wart wygranej. 

 

ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, czas trwania: 109’

FACE THE MUSIC | FACE THE MUSIC
reż. Saeed Rashed, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 9’

Yousef jest artystą scenicznym, który ukrywa okaleczoną w poważnym wypadku twarz. Dopiero kiedy trudności na jego drodze zaczynają się mnożyć, decyduje się stawić czoła lękom i wyjść z cienia.

 

JUSTICE | QALB AL ADALAH
reż. Ahmed Khaled, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 37'

Justice to inspirowany prawdziwymi procesami sądowymi, fascynujący serial prawniczy osadzony w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To w tej tętniącej życiem metropolii żyje Farah, ambitna i pełna pasji młoda kobieta, która właśnie wróciła ze Stanów Zjednoczonych z dyplomem prawniczym. W ciągu kilku lat spędzonych w USA Farah przyzwyczaiła się do pewnego poziomu wolności i niezależności. Po powrocie ma trudności z ponownym przystosowaniem się do życia rodzinnego i lokalnych zwyczajów. Jej ojciec, jeden z najlepszych prawników w ZEA, ma wobec niej wielkie plany, ale Farah chce odnieść sukces na własną rękę. Na przeszkodzie stanąć jej może jedynie romans z pewnym przystojnym prokuratorem.

 

KAROUMA | KAROUMA
reż. Boubaker Boukhari, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 12’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych New York Shorts 2016: najlepszy film animowany
Pennine Film Festival 2016: najlepszy film animowany
MFF Comme Il Faut 2016: najlepszy film animowany
Kraljevski Film Festival 2016: najlepszy film animowany
Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych WorldFest-Houston 2016: medal Silver Remi
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych FARCUME 2016: wyróżnienie

Karouma jest wyjątkowy. Walczy, by wyfrunąć z rodzinnego gniazda, podążać za marzeniami i w pełni rozwijać swój potencjał, żyjąc własnym życiem.

 

LEST WE FORGET | LEST WE FORGET
reż. Lubna Bagsair, Tanya Daood, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 29’
Lest We Forget to inicjatywa uruchomiona pod patronatem Salama Bint Hamdan Al Nahyan Foundation, mająca na celu zachowanie dziedzictwa społeczności lokalnej poprzez dokumentowanie historii ZEA obecnej w przekazie ustnym i fotografii rodzinnej. Dział Dokumentów firmy ImageNation nawiązał współpracę z Lest We Forget, której owocem są krótkie filmy dokumentalne. Uchwycono w nich przekazane ustnie osobiste historie pierwszych pokoleń obywateli ZEA. Filmy stworzyły absolwentki Arab Film Studio: Lubna Bagsair i Tanya Daood.
 
LEST WE FORGET: FEMALE PORTRAITS | LEST WE FORGET: FEMALE PORTRAITS, 8’
W ramach wystawy Lest We Forget, ImageNation stworzyło serię filmowych portretów kobiecych.
 
LEST WE FORGET: EMIRATI ADORNMENT | LEST WE FORGET: EMIRATI ADORNMENT, 21’
W dalszym ciągu realizując cel zbierania zachowanych w przekazie ustnym opowieści z życia codziennego, Lest We Forget poszerzyło zakres swoich zainteresowań. Otwarta w 2017 roku wystawa odkrywa narodowe, rodzinne i plemienne tożsamości obywateli ZEA. Filmy przedstawiają osobiste historie Emiratczyków, związane z tradycyjnymi ozdobami.
 
Odcinki: PEARL | KOHL | HENNA | DAGGER | AL MAHALAB | BOKHOUR

 

RATTLED | RATTLED
reż. Jaafar Al Madhoon, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 11’
Mohammed stara się zgodnie z tradycją znaleźć żonę, co skutkuje kilkunastoma odrzuconymi oświadczynami. Sytuacja wygląda coraz mniej różowo, więc zdesperowany Mohammed stara się dodać sobie otuchy, zakładając na kolejne spotkanie szczęśliwy pierścień swojego ojca. Nie spodziewa się, że spotka Lailę, kobietę, na której wcześniej nie udało mu się zrobić wrażenia.

 

SHE | SHE
reż. Philip Rachid, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 11’
Film przedstawia portrety siedmiu mieszkających w ZEA kobiet. Poprzez swoje doświadczenia i osiągnięcia, każda z nich pokazuje, co znaczy być kobietą starającą się zrealizować własne cele i z nadzieją podążającą za marzeniami.

 

GOŚĆ PRZEGLĄDU:

Hana Kazim - producentka wykonawcza w dziale filmów fabularnych i telewizji ImageNation Abu Dhabi. Pracowała przy ostatnich produkcjach firmy: Shabab Sheyab, Rashid & Rajab i Scales. Zanim rozpoczęła pracę w ImageNation, Hana Kazim uzyskała tytuł MFA (Master of Fine Arts) w American Film Institute Conservatory w Los Angeles oraz odbyła staże w Captivate Entertainment (Zapaśnik) oraz Parkes + MacDonald (Faceci w czerni).

 

SPOT:

 

ORGANIZATOR:
Nahda Foundation

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Kino Światowid
Muzeum Azji i Pacyfiku
Image Nation
Mad Solutions
Arab Film Studio

PARTNERZY:
Emirati Cinema Campaign
#SupportArabCinema
Puls Azji
Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

PATRONAT HONOROWY:
Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce

Bookmark and Share

archiwum