kpb

Ezer Kenegdo

tytuł oryginalny: Ezer Kenegdo

reżyseria: Daniel Kremer, Deniz Demirer
aktorzy: Daniel Kremer, Deniz Demirer, Rob Nilsson, Joshua Safdie, Alanna Blair

czas trwania: 101 min.
produkcja: USA 2017
język: angielski, polski, hebrajski, jidysz
napisy: angielskie
in English, Polish, Hebrew and Yiddish with English subtitles
info: Conrad Festival

Yisroel "Izzy" Jonigkeyt (Daniel Kremer), chasyd z Crown Heights w Nowym Jorku, wyrusza do San Francisco, do swojego przyjaciela Marka Wiśniewskiego (Deniz Demirer) - katolika polskiego pochodzenia. Chce go prosić o pomoc w wyjaśnieniu, dlaczego ich wspólny idol i słynny ikonoklasta Harry Kierk niszczy swoje prace. Jedynym kontaktem z artystą jest kuzyn Marka o antysemickich poglądach. Z czasem między przyjaciółmi narastają konflikty, a Izzy i Marek po raz pierwszy odczuwają, jak bardzo pochodzenie i złożona historia ich kultur wpływa na ich przyjaźń. Zaczynają rozumieć pociąg Kierka do zniszczenia.

 

To osobisty film o historycznym bagażu, o tym jak może on ciążyć na relacjach międzyludzkich. To również opowieść o złożoności męskiej przyjaźni, szczególnie tej międzykulturowej i o tym jaki udział w relacji może mieć sztuka i zniszczenie. W rolach głównych wystąpili twórcy filmu, Daniel Kremer i Deniz Demirer, ich wspólnego bohatera, artystę Harry'ego Kierka zagrał Rob Nilsson, uważany za ikonę niezależnej sztuki filmowej.

 

| Frictions develop when Yisroel "Izzy" Jonigkeyt, a Chassidic Jew from Crown Heights, travels to San Francisco to visit Polish-born Catholic friend Marek Wisniewski with the intent of discovering why a Bay Area art-world iconoclast named Harry Kierk seeks to destroy a lifetime's worth of his own work. As the visit progresses, Izzy and Marek discover for the first time that complex historical baggage impinges on their curious friendship and, soon, they begin to understand why Kierk is driven towards destruction. Continued encounters with Marek's vaguely anti-Semitic cousin Irek (who is their only gateway to contact Kierk) only compound these tensions.

 

Pokaz w ramach: Conrad Festival 2017

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share