kpb

Węgierska Wiosna Filmowa 2017: Krótkometrażowe


info: Węgierska Wiosna Filmowa

WCZEŚNIEJ DAŁEM | ELŐBB ADTAM
reż. Brauner Máté, Węgry 2014, 12’

Niewielka rodzina oczekuje gości na kolacji. Surowy ojciec trzyma zarówno córkę, jak i żonę na krótkiej smyczy. Po wspólnym posiłku mężczyzna rozmawia z kolegą z pracy kiedy nagle ktoś dzwoni do drzwi… Popisowa kreacja aktorska Rolanda Ráby oraz świetna reżyseria filmu zmienia wycinkowo ukazane realistyczne otoczenie w zabawną i jednocześnie dramatyczną scenerię.

ZWIASTUN:

 

TOWARZYSZE ZABAW | JÁTSZÓTÁRSAK
reż. Ábel Visky, Węgry 2015, 18’

Éva and Máté spotykają się od kilku miesięcy. Podczas wspólnej wycieczki para młodych ludzi rozpoczyna zabawę w odgrywanie ról, która staje się coraz śmielsza.
Towarzysze zabaw – przypominający książkę Milana Kundery Śmieszne miłości – to popis umiejętności zdolnego młodego reżysera i trójki świetnych młodych aktorów (wśród nich niezwykle obiecującej debiutantki, Emőke Zsigmond).

 

ZAWSZE TYLKO | MINDIG CSAK
reż. Hartung Attila, Węgry 2015, 23’

Jameson CineFest - Miskolc International Film Festival 2016 : Nagroda CineNewWave

Spotkanie młodego, ambitnego księdza ze świeżo owdowiałym ateistą w starszym wieku. Ksiądz postanawia, że za wszelką cenę doprowadzi do spowiedzi i rozgrzeszenia starca.

 

PIĘKNA FIGURA | SZÉP ALAK
reż. Hajni Kis, Węgry 2016, 16’

Studenckie Nagrody Akademii Filmowej (Studenckie Oscary) 2016: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Sprzątaczka zakochuje się w uczennicy szkoły średniej. Kryształowo czysty dramat o naszych pragnieniach i wyborach - o bezlitosnej potędze pożądania.

ZWIASTUN:

 

CHÓR | MINDENKI
reż. Deák Kristóf, Węgry 2015, 26’

Oscary 2017: najlepszy krótkometrażowy film aktorski
Chicago International Children's Film Festival 2016: Adult's Jury Award
European Film Festival of Lille 2016: Nagroda Publiczności
TIFF Kids International Film Festival 2016: nagroda People’s Choice dla najlepszego filmu krótkometrażowego

Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem - skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. Chór to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie. Film nagrodzono Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego podczas rozdania nagród Akademii na początku 2017 roku.

ZWIASTUN:

 

Pokaz w ramach: Węgierska Wiosna Filmowa 2017

Bookmark and Share