kpb

Martwe wody

tytuł oryginalny: Ma loute

reżyseria: Bruno Dumont
aktorzy: Juliette Binoche, Fabrice Luchini, Valeria Bruni Tedeschi

czas trwania: 122 min.
produkcja: Niemcy/Francja 2016
premiera: 2017-05-12
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

MFF w Cannes 2016: Cannes Soundtrack Award
Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli 2016: Złoty Giraldillo dla najlepszego filmu, najlepsza aktorka (Raph)

 

Poznajcie rodzinę Van Peteghemów, prawdziwych arystokratów, w których żyłach płynie błękitna krew. Jej członkowie są prawie bez wyjątku zdeprawowani, w większości zdegenerowani, nieustannie zblazowani, a niektórzy nawet garbią się i jąkają. A przy tym są obrzydliwie bogaci. Latem uwielbiają zaszywać się w swojej okazałej nadmorskiej rezydencji, spędzając czas na wspominaniu chwalebnej przeszłości, zachwycaniu się niewinnością rybaków, próżnowaniu i zaspokajaniu swoich dekadenckich zachcianek.

Jednak nawet Van Peteghemowie, którzy widzieli już prawie wszystko, nie są gotowi na to, co zdarzy się w okolicach ich letniej posiadłości. Z miejscowych plaż zaczynają znikać ludzie. W tajemniczych okolicznościach, w biały dzień, a do tego bez śladu. Rozwikłania zagadki podejmują się dwaj ekscentryczni inspektorzy policji, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy i nieopisanej głupoty.

 

Juliette Binoche, Fabrice Luchini (U niej w domu, Żona doskonała) i Valeria Bruni Tedeschi (Zwariować ze szczęścia) brawurowo wcielają się w członków rodziny Van Peteghemów w filmie Bruno Dumonta (Mały Quinquin, Poza szatanem), który stał się przebojem francuskich kin. Martwe wody to komedia czarna jak głębokie wody francuskich zatok i absurdalna niczym Latający Cyrk Monty Pythona.

 

PRASA O FILMIE:

Czy istnieje przykład bardziej ekstrawaganckiej kariery twórcy kina niż ta, którą zrobił Bruno Dumont? Kiedy dał się już poznać jako jeden z czołowych autorów kina radykalnego i skrajnie poważnego, robi zaskakujący zwrot w stronę postrzelonej komedii i posługuje się nią w sposób, jakby został do tego stworzony.
Peter Bradshow, The Guardian

Martwe wody olśniewają ekstrawagancką galerią strojów i urokliwymi morskimi pejzażami, które przydają zarówno piaszczystym plażom, jak i bohaterom, aksamitnego blasku.
Peter Debruge, Variety

 

| Summer 1910. Several tourists have vanished while relaxing on the beautiful beaches of the Channel Coast. Infamous inspectors Machin and Malfoy soon gather that the epicenter of these mysterious disappearances must be Slack Bay, a unique site where the Slack river and the sea join only at high tide.

 

UWAGA!Wid
zowie Kina Pod Baranami, którzy zobaczą film Martwe wody u nas, mają szansę zdobyć płyty DVD z filmami Bruno Dumonta.

Zapraszamy!


 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share