kpb

Sonia

tytuł oryginalny: Siv sover vilse

reżyseria: Catti Edfeldt, Lena Hanno
aktorzy: Astrid Lövgren, Lilly Brown, Henrik Gustafsson, Sofia Ledarp, Valter Skarsgård

czas trwania: 79 min.
produkcja: Szwecja 2016
język: polski dubbing
Polish dubbing
info: Kino Dzieci

Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U Celestyny, jej nowej koleżanki, wszystko jest całkiem inne, a nawet odrobinę magiczne – jedzenie jest egzotyczne (i trochę śmieszne – np. kasza nazywa się kuskus), kolory dziwnie różowe, a korytarze ogromne. Drzwi jest mnóstwo, a za każdymi czają się rzeczy osobliwe i trochę niepokojące. To będzie długa noc, a Sonia nieprędko zaśnie. Na szczęście dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód.

 

Sonia to adaptacja książki Piji Lindenbaum – tej samej, która opisała przygody Nusi i Zlatanki. Jej książki (Wyd. Zakamarki) przeznaczone są dla dzieci od 3 do 9 lat. Autorka porusza trudne tematy, np. załamanie nerwowe rodzica (Filip i mama, która zapomniała), stereotypy i role płciowe (Igor i lalki), uczucia strachu, wstydu, marzeń o posiadaniu rodzeństwa. Bohaterami jej książek są dzieci ciche i mające wiele obaw; to postaci wzorowane na samej autorce i jej córce, Alvie.

 

Pija Lindenbaum  (ur. 1955) – szwedzka pisarka i ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Absolwentka sztokholmskiej wyższej szkoły artystycznej Konstfack. Ilustrowała książki m.in. Barbro Lindgren, Anniki Holm, Moni Nillsson i Astrid Lindgren.

 

(dla dzieci w wieku 6+)

 

(w ramach: 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2016)

Bookmark and Share