kpb

El Clan

tytuł oryginalny: El Clan

reżyseria: Pablo Trapero
aktorzy: Guillermo Francella, Peter Lanzani, Lili Popovich, Gastón Cocchiarale

czas trwania: 113 min.
produkcja: Argentyna 2015
premiera: 2016-03-11
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2015: SREBRNE LWY
Hiszpańskie Nagrody Filmowe GOYA 2016: najlepszy film iberoamerykański
MFF w Toronto 2015: specjalne wyróżnienie w sekcji Platform
Argentyński kandydat do Oscara 2016


Uhonorowany drugą nagrodą festiwalu w Wenecji film oparty na prawdziwej historii rodziny Puccio.

Argentyna, początek lat 80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi surowy ojciec Arquímedes. Jego najstarszy syn, Alejandro, gwiazdor drużyny rugby, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny w mniejszym lub większym stopniu są zaangażowani w porwania, i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.

Trapero obdarza okrutną opowieść pewną dozą groteski, którą potęguje stylizacja: fryzury, stroje, pozornie niedopasowana ścieżka dźwiękowa. Oparty na prawdziwej historii rodziny Puccio film obfituje w podejrzenia, intrygi i świetnie ukazuje czasy dyktatury oraz powrotu demokracji w Argentynie.

Film Pabla Trapero, twórcy Lwicy i Carancho, był przebojem argentyńskich kin - już w ciągu dwóch pierwszych tygodni przyciągnął do kin blisko półtorej miliona widzów.

Ma w sobie wszystko, co dobre kino mieć powinno: wartką akcję, ciekawie naszkicowane postacie, dreszcz emocji i odrobinę humoru, a przy tym mówi o rzeczach ważnych. Adam Kruk, Filmweb.pl

El Clan to wybuchowa, rock’n’rollowa mieszanka akcji, kultowych kawałków muzycznych (...) i ironicznego humoru. Diana Dąbrowska, O.pl

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 2: Męski świat.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share