kpb

Kot i kanarek

tytuł oryginalny: The Cat and the Canary

reżyseria: Paul Leni
aktorzy: Laura La Plante, Creighton Hale, Forrest Stanley, Tully Marshall

czas trwania: 84 min.
produkcja: USA 1927

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

Dwadzieścia lat po śmierci milionera Cyrusa Westa jego krewni spotykają się w ponurej posiadłości zmarłego, by odczytać testament. Jedyną spadkobierczynią okazuje się młoda i skromna Annabelle West. Dziewczyna otrzyma spadek, pod warunkiem że zostanie uznana za poczytalną. W przeciwnym razie majątek trafi do innej osoby, której tożsamość zna adwokat rodziny. Ten jednak znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Plotka głosi, że dom jest nawiedzony przez ducha samego właściciela…

Kot i kanarek to amerykański debiut Paula Leniego, pochodzącego z Niemiec twórcy filmów ekspresjonistycznych, w tym cieszącego się uznaniem Gabinetu figur woskowych (1924). W swoim pierwszym komediowym horrorze reżyser wykorzystał szereg rozwiązań i zabiegów stylistycznych zapożyczonych z niemieckiego ekspresjonizmu - począwszy od galerii ekscentrycznych postaci, przez złowieszczą scenografię i rekwizyty, po kreujące atmosferę niesamowitości oświetlenie i sztuczki montażowe. Film okazał się kinowym hitem i dał początek modzie na horrory, których akcja rozgrywa się w starych, mrocznych domach. Na 16. FFN zostanie zaprezentowana odrestaurowana kopia Kota i kanarka. Za jej produkcją stoi David Shepard z Film Preservation Associates, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie konserwacji filmów niemych.

// Greedy family of deceased millionaire gathers in a dark mansion for the execution of his will. American horror comedy in the style of German Expressionism.

- muzyka na żywo | live music: Jachna/Iwański/Zielińska (PL)

Trio łączące wybitne osobowości o rzetelnym wykształceniu muzycznym. W nowatorski sposób wykorzystują brzmienia zarówno instrumentów akustycznych, jak i elektroniki. // Three outstanding musicians united by their passion for music. Innovative combination of violin and trumpet with electronics.


Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


FRAGMENT filmu:


Bookmark and Share