kpb

Zew Cthulhu

tytuł oryginalny: The Call of Cthulhu

reżyseria: Andrew Leman
aktorzy: John Bolen, Ralph Lucas, Chad Fifer, John Klemantaski, Jason Owens, D. Grigsby Poland, David Mersault

czas trwania: 47 min.
produkcja: USA 2005

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

Zew Cthulhu (1926) to najbardziej znane opowiadanie H.P. Lovecrafta, kultowego amerykańskiego autora opowieści grozy i fantasy, twórcy pobudzającej wyobraźnię "mitologii Cthulhu", która nazwę wzięła od jednego ze swoich centralnych bóstw. Jego narratorem jest badacz, który studiuje dokumenty dotyczące tajemniczego kultu Cthulhu, pozostawione mu przez wujecznego dziadka. Wnikliwe śledztwo nie tylko każe uczonemu zakwestionować swoją dotychczasową wiedzę o świecie i siłach nim rządzących, ale i zwątpić w jasność własnego umysłu.

Opowiadanie przez długi czas było uznawane za niemożliwe do zekranizowania, jednak współcześni entuzjaści z The H.P. Lovecraft Historical Society w Kalifornii podjęli wyzwanie. Choć niezależny film Andrew Lemana powstał w 2005 roku, to dzięki bezbłędnemu zrozumieniu konwencji kina niemego oraz zastosowaniu procesu "Mythoscope", polegającego na połączeniu współczesnych i tradycyjnych technik filmowania, łatwo go pomylić z oryginalnymi produkcjami z lat 20. ubiegłego wieku. Kopia prezentowana na 16. FFN jest udźwiękowiona, muzykę symfoniczną do filmu skomponowali Troy Sterling Nies, Ben Holbrook, Nicholas Pavkovic i Chad Fifer.

// Proof of achieving the impossible - successful contemporary film adaptation of H. P. Lovecraft's most famous story with monumental symphonic music.

- kopia dźwiękowa | sound print

Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share