kpb

Spectre

tytuł oryginalny: Spectre

reżyseria: Sam Mendes
aktorzy: Daniel Craig, Christopher Waltz, Ralph Finnes, Monica Bellucci

czas trwania: 150 min.
produkcja: USA/Wielka Brytania 2015
premiera: 2015-11-06
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary, Złote Globy 2016: najlepsza piosenka - "Writing's on the Wall" (Sam Smith & Jimmy Napes)

Po wielkim sukcesie Skyfall (2012), reżyser Sam Mendes i aktor Daniel Craig powracają filmem Spectre, dwudziestą czwartą odsłoną serii o legendarnym agencie 007.

James Bond otrzymuje tajemniczą wiadomość dotyczącą swojej przeszłości. Za jej sprawą wyrusza na ryzykowną misję do stolicy Meksyku. Trop wiedzie następnie do Rzymu, gdzie Bond spotyka Lucię Sciarrę (Monica Bellucci), piękną wdowę po słynnym przestępcy. Podczas tajnego spotkania 007 dowiaduje się o istnieniu niebezpiecznej organizacji zwanej SPECTRE. W tym samym czasie w Londynie nowy szef rządowego centrum bezpieczeństwa nie tylko kwestionuje działania Bonda, lecz podaje w wątpliwość konieczność istnienia agencji MI6, na której czele stoi M (Ralph Fiennes). Bond prosi Moneypenny (Naomie Harris) i Q (Ben Whishaw) o pomoc w odszukaniu Madeleine Swann (Léa Seydoux), córki dawnego wroga. To ona może być kluczem do rozwikłania zagadki SPECTRE. Zbliżając się do złowrogiej organizacji, Bond odkrywa wstrząsające powiązanie między sobą a przeciwnikiem, którego ściga (w tej roli Christoph Waltz).

SPECTRE to Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion - fikcyjna, globalna organizacja terrorystyczna, dobrze znana miłośnikom serii, po raz pierwszy pojawiła się w książce Operacja Piorun (1961), a na ekranie w filmie Dr No (1962).

Daniel Craig wciela się w agenta 007 po raz czwarty, a do znanej z poprzednich części obsady (Ralph Fiennes, Naomie Harris, Ben Whishaw i Rory Kinnear) dołączyli Christoph Waltz, Léa Seydoux, Dave Bautista, Andrew Scott oraz Monica Bellucci.

To kolejny, po Skyfall, film bondowski w karierze znakomitego brytyjskiego reżysera Sama Mendesa (American Beauty, Droga do szczęścia), który tak komentuje swój udział w produkcji filmu: Powody, dla których podjąłem się realizacji drugiego w mojej karierze Bonda, są te same, dla których kręcę także inne filmy - to przede wszystkim opowiadana historia.

Pierwszy klaps do filmu padł w Pinewood Studios, ale zdjęcia kręcone były także w lokalizacjach w Londynie, Rzymie, w mieście Meksyk oraz w marokańskich Tangerze i Arfudzie, a także w Austrii (Sölden, Obertilliach, nad jeziorem Altaussee), bo Bonda znów oglądamy w śnieżnej scenerii.

Autorem zdjęć filmu jest Hoyte van Hoytema (Ona, Interstellar, Szpieg), a piosenkę przewodnią - nagrodzoną Oscarem - wykonał Sam Smith.


| A cryptic message from Bond's past sends him on a trail to uncover a sinister organisation. While M battles political forces to keep the secret service alive, Bond peels back the layers of deceit to reveal the terrible truth behind Spectre.Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 2: Męski świat oraz James Bond Film Night.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share