kpb

Panie Dulskie

tytuł oryginalny: Panie Dulskie / Damaged

reżyseria: Filip Bajon
aktorzy: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Władysław Kowalski, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Herman, Sebastian Fabijański, Diana Zamojska, Mateusz Kościukiewicz, Marianna Zydek, Malina Malinowska, Justyna Zielska

czas trwania: 92 min.
produkcja: Polska 2015
premiera: 2015-10-02
język: polskie
in Polish without subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: nominacja do Złotego Lwa
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 - 2 nominacje: najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk

Filip Bajon, twórca przebojowych Ślubów panieńskich i Przedwiośnia, rzuca całkowicie nowe spojrzenie na ponadczasową komedię Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością.

W obsadzie plejada gwiazd, jakiej dawno nie było w polskim kinie: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska oraz Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Olgierd Łukaszewicz, Władysław Kowalski, Sebastian Fabijański i wielu innych.

Do Melanii, wnuczki pani Dulskiej, przyjeżdża Rainer Dulsky, profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje, że ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy... Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu...

Film produkowany jest przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - największą państwową wytwórnię filmową w Polsce, która ma na swoim koncie takie hity jak: Generał Nil, Galerianki czy Róża Wojtka Smarzowskiego. Film realizowany jest przy udziale finansowym Miasta Lublin, gdzie rozgrywa się akcja filmu. Panie Dulskie są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pierwszorzędna obsada!
Wirtualna Polska

Panie Dulskie zaskakują lekkością, wyrafinowanym poczuciem humoru, świetnie napisanymi dialogami. Trójmiasto.pl

Efekt jest zaskakująco udany - to w równej mierze zasługa wcielających się w kolejne panie Dulskie aktorek, jak i scenariusza, naznaczonego inteligentnym humorem sytuacyjnym i ironią.
Stopklatka.pl

Solidnie nakręcona tragikomedia.
Radio Gdańsk

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 7: Świat według kobiety.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share