kpb

Z dala od zgiełku

tytuł oryginalny: Far From the Madding Crowd

reżyseria: Thomas Vinterberg
aktorzy: Carey Mulligan, Michael Sheen, Matthias Schoenaerts, Tom Sturridge, Juno Temple

czas trwania: 119 min.
produkcja: Wielka Brytania/USA 2015
premiera: 2015-07-17

Gardziła naiwnymi dziewczętami, które traciły głowę dla przystojnych mężczyzn, bo to oni powinni tracić głowę dla nich.
Thomas Hardy

Nowa ekranizacja klasycznej powieści Thomasa Hardy’ego
- autora sfilmowanej przez Romana Polańskiego Tessy d’Urberville - zaliczanej do arcydzieł literatury angielskiej.

Anglia, połowa XIX stulecia. Młoda i piękna Bathsheba Everdene dziedziczy wielką farmę i postanawia walczyć o jej utrzymanie i swą niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Trzech z nich rywalizuje o jej względy, co prowadzi do nieuchronnego konfliktu.

W rolach głównych: nominowana do Oscara Carey Mulligan (Wielki Gatsby, Drive), Michael Sheen (O północy w Paryżu, Królowa), Matthias Schoenaerts (Rust and Bone, Głowa byka), Tom Sturridge (W drodze) i Juno Temple (Mroczny Rycerz powstaje, Czarownica).

Z dala od zgiełku Thomasa Hardy'ego to jedna z najwspanialszych powieści w historii literatury - wciągająca i zachwycają historia o miłości. Mimo że rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej, pozostaje współczesna. Bathsheba Everdene to młoda dziewczyna, która dziedziczy farmę i musi stawić czoło trudnym życiowym wyborom. Bathsheba to złożona postać, której nie brakuje mądrości i humoru - dlatego należy do jednej z najpopularniejszych postaci literackich w historii. To na jej cześć Suzanne Collins nazwała główną bohaterkę Igrzysk śmierci Katniss Everdeen.

Powieść z 1874 roku po raz pierwszy zekranizowano w 1967 roku – główną rolę zagrała Julie Christie.

Nowej ekranizacji podjął się znakomity duński reżyser, Thomas Vinterberg (Polowanie, Festen), który tak opisał literacki oryginał: To chwytająca za serce i dająca do myślenia historia z fantastycznie rozpisanymi bohaterami. Pragnąłem zachować wiktoriańskie elementy, a jednocześnie trochę ją uwspółcześnić.

Carey Mulligan zachwyca. The Guardian
Przepiękny romans. The Sunday Mirror
Olśniewająco dobry. The Sun
Porywający, bezbłędnie zagrany dramat. USA Today


ZWIASTUN:

Bookmark and Share