kpb

Marsylski łącznik

tytuł oryginalny: La French / The Connection

reżyseria: Cédric Jimenez
aktorzy: Jean Dujardin, Gilles Lellouce, Céline Sallette, Mélanie Doutey, Benoît Magimel, Guillaume Gouix, Bruno Todeschini

czas trwania: 135 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-06-12
język: francuski, włoski, angielski
napisy: polskie
in French, Italian, and English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2015
- 2 nominacje: najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia
Nagrody im. Lumière'ów 2015 przyznawane przez prasę zagraniczną - nominacja: najlepszy scenariusz oryginalny 

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami thriller, który z francuskiej perspektywy pokazuje historię opisaną w słynnym Francuskim łączniku.

W rolach głównych dwaj najpopularniejsi aktorzy Francji
, którzy wcześniej spotkali się na planie przeboju Niewierni. Jean Dujardin, zdobywca Oscara za rolę w Artyście Michela Hazanaviciusa oraz Gilles Lellouche. Obrazowi, którego akcja rozgrywa się w USA, w Marsylii i malowniczych plenerach południa Francji, towarzyszy doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa, na którą składają się wielkie hity lat 70. (Blondie, Kim Wilde i The Velvet Underground) oraz nastrojowe kompozycje autorstwa Guillaume’a Roussela.

Marsylia, 1975 rok. Ambitny sędzia Pierre Michel (Jean Dujardin) dostaje przydział do wydziału antynarkotykowego policji z zadaniem rozpracowania grupy przestępczej, odpowiedzialnej za przerzut do USA hurtowych ilości heroiny. Gangiem kieruje bezwzględny i charyzmatyczny Gaëtan „Tany” Zampa (Gilles Lellouche), który pozostaje nieuchwytny dla organów ścigania, skutecznie zacierając ślady i sowicie opłacając skorumpowanych policjantów i urzędników. Michel stawia sobie za punkt honoru, by dopaść Zampę i uprzykrza mu życie na każdym kroku, działając często na granicy prawa. Gangster nie pozostaje mu dłużny, a rywalizacja obu mężczyzn doprowadzi do serii dramatycznych wydarzeń, które wstrząsną całą Francją.

Wirtuozerskie kino sensacyjne w stylu retro, godny spadkobierca filmów Scorsesego. Télé 7 Jours

Pojedynek na szczycie między Jeanem Dujardinem i Gilles'em Lellouche'em - obydwaj błyskotliwi i pełni charyzmy. TF1 News

Zapiera dech na przeszło dwie godziny. Le Parisien

Dramatyzmem mógłby obdzielić tuzin innych filmów. The Hollywood Reporter

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 2: Męski świat.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share