kpb

Party Girl

tytuł oryginalny: Party Girl

reżyseria: Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis
aktorzy: Angélique Litzenburger, Joseph Bour, Mario Theis, Samuel Theis, Séverine Litzenburger, Cynthia Litzenburger

czas trwania: 96 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-05-15

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2014: Złota Kamera - najlepszy debiut
sekcja Un Certain Regard, oficjalna selekcja

Cezary 2015 - 2 nominacje: najlepszy debiut, najlepszy montaż
Europejskie Nagrody Filmowe 2014: nominacja do Nagrody FIPRESCI za debiut

Jeden z najciekawszych francuskich debiutów ostatnich lat, pokazany w ramach zeszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes na otwarcie sekcji Un Certain Regard. Film otrzymał nagrodę festiwalu za najlepszy debiut - Złotą Kamerę.

Angelique daleko do stereotypowego wizerunku pani w średnim wieku. Jest najstarsza z grupy pracujących w nocnym barze kobiet. Nie zwalnia tempa życia, wciąż lubi się bawić i świetnie czuje się w towarzystwie mężczyzn. Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. Przed Angelique pojawia się szansa na ustatkowanie się. Czy z niej skorzysta?

Utrzymany w stylu filmów Johna Cassavetesa, realistyczny portret silnej i wolnej kobiety, która wybrała życie poza granicami obyczajów i zasad tradycyjnego społeczeństwa.

Film inspirowany prawdziwą „party girl” - matką jednego z reżyserów, która w filmie gra samą siebie. Jak tłumaczą twórcy: „Ten film jest portretem Angelique. To mama Samuela i film opowiada o niej i jej rodzinie. Wszyscy jej członkowie grają siebie, a do ról towarzyszących zaangażowaliśmy naturszczyków”.


„Film jest czułą, choć momentami brutalnie szczerą opowieścią syna o matce. To też historia o przemijaniu, próbach pogodzenia się z upływem czasu i tęsknocie za drugą szansą, którą wszyscy lepiej lub gorzej znamy. Warto.” Newsweek Polska

„Ciepły i czuły portret niezwykłej kobiety.” The Guardian

„Doskonale uchwycone naturalistyczne role i świetna praca kamery, sprawiają że film wygląda, jak kawałek prawdziwego życia.” The Hollywood Reporter

„Fascynujące, świeże i intensywne połączenie faktów z fikcją.” Screen International

„Obecna w każdej scenie Litzenburger, grająca Angélique, po prostu hipnotyzuje.” The Playlist

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 2: Młodość i dojrzałość.


(także w ramach: PKO Off Camera 2015)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share