kpb

Plemię

tytuł oryginalny: Plemya / The Tribe

reżyseria: Myrosław Słaboszpyc'kyj
aktorzy: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko, Alexander Osadchiy, Alexander Sidelnikov, Alexander Panivan

czas trwania: 132 min.
produkcja: Ukraina/Holandia 2014
premiera: 2015-05-29

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2014: Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki
Europejskie Nagrody Filmowe 2014: Europejskie Odkrycie Roku
, Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI
Londyński Festiwal Filmowy 2014: The Sutherland Award dla najbardziej oryginalnego debiutanta
Tofifest 2014: Grand Prix Festiwalu - Złoty Anioł 
MFF w Salonikach 2014: najlepsza reżyseria
Festiwal im. Tarkowskiego 2014: Grand Prix 
MFF w Erywaniu 2014: Złota Morela - Grand Prix, Nagroda FIPRESCI
MFF w Karlowych Warach 2014, MFF w La Rochelle 2014, Warszawski Festiwal Filmowy 2014, MFF w Locarno 2014, AFI Fest 2014

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Myrosława Słaboszpyckiego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym.

Niesłyszący Sergey zaczyna naukę w szkole dla niesłyszących. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem - szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność.

Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergey zapracowuje na nową, lepszą pozycję - zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym.

Reżyser o filmie: Oddanie hołdu kinu niememu było od dawna moim wielkim marzeniem. Chciałem zrobić film, który może być zrozumiały, chociaż nie pojawia się w nim ani jedno słowo. Nie chodziło mi o utrzymany w stylistyce europejskiego kina egzystencjalnego artystyczny obraz, w którym bohaterowie będą milczeć przez pół filmu. W niemym kinie aktorzy przecież wcale nie milczą. Ich słowa są aktywnie przekazywane przez ich język ciała. Mogli swobodnie wyrażać swoje emocje i uczucia, mimo że pozostawali niemi. Nie jest przecież przypadkiem, że większość gwiazd kina niemego wywodziła się z pantomimy. Właśnie dlatego zawsze zależało mi na nakręceniu filmu poświęconego osobom głuchym, w którym to, co mówią, nie jest wyrażone ani jako słowo, ani jako plansza z napisami.

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Filmweb.pl
Jeden z najoryginalniejszych głosów w kinie ostatnich lat. Onet.pl
Wyrazisty i prowokujący. IndieWire
Nie da się przestać o nim myśleć. The Guardian

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 7: Siła i słabość.ZWIASTUN:

Bookmark and Share