kpb

Śladami Graala. Ezoteryczne peregrynacje Jerzego Prokopiuka

tytuł oryginalny: Śladami Graala. Ezoteryczne peregrynacje Jerzego Prokopiuka

reżyseria: Irek Dobrowolski
aktorzy: Jerzy Prokopiuk, Irek Dobrowolski, Sebastian Minor

czas trwania: 60 min.
produkcja: Polska 2014

info: Spotkanie z Jerzym Prokopiukiem

Wielki polski myśliciel, gnostyk i antropozof, Jerzy Prokopiuk wyruszył na wyprawę szlakiem swoich duchowych inspiracji, wzdłuż Południowej Europy. Podróż ta stała się pretekstem do stworzenia filmu dokumentalnego, który stał się wiernym opisem tajemnych miejsc i świadectwem wiedzy europejskich mistyków.

Przemierzamy ponad 7000 km w towarzystwie najlepszego przewodnika po ogromnej skarbnicy wiedzy gnostyków, mistyków, filozofów, alchemików, różokrzyżowców, katarów, templariuszy, antropozofów, magów, ezoteryków i wielkich wtajemniczonych, poszukiwaczy prawd ostatecznych. Odwiedzamy magiczną Pragę, Dornach w Szwajcarii (Goetheanum), Okcytanię, czyli krainę katarów z ich najświętszą górą Montsegur. Rozważania i refleksje Prokopiuka są drogowskazem w tym potężnym labiryncie ezoterycznych ścieżek.

Prokopiuk, zwany przez przyjaciół Naczelnym Heretykiem Polski, poświęcił całe życie na studiowanie tekstów Anioła Ślązaka, Jakuba Boehmego, Rudolfa Steinera, C.G. Junga, Goethego i wielu innych. W filmie oglądamy człowieka, który zdobył własny szczyt, pokonał swe słabości i spłacił swoje karmiczne długi. Dokument odkrywa intymną twarz tego znanego poszukiwacza prawdy, gnostyka, miłośnika mądrości. Nie ma już dziś takich ludzi jak główny bohater i jego duchowi przewodnicy, których ciche szepty odbijają się echem w murach katarskiej twierdzy Montsegur, czy świątynnej groty w głębi Pirenejów...

Film ten to także pełna tajemnic wyprawa, zbliżająca nas do odkrycia prawdziwej natury człowieka. Pokazuje on kolejnym pokoleniom poszukujących, że istnieje wieczna mądrość, i że każdy może odnaleźć dostęp do tajemnicy własnej duszy, oczyszczonej i przygotowanej jak mityczny Graal na przyjęcie boskiej esencji.

Jerzy Prokopiuk - gnostyk, antropozof, pisarz i eseista. Pierwszy tłumacz i popularyzator psychologii Carla Gustava Junga w Polsce. Autor 18 książek, 132 przekładów dzieł Goethego, Junga, Schillera, Steinera, Freuda, Hessego i in. Stworzył ponad 550 esejów, rozpraw i artykułów.

Irek Dobrowolski - reżyser i dokumentalista, twórca filmu Sierpniowe niebo. 63 dni chwały oraz nagradzanego na krajowych i międzynarodowych festiwalach dokumentu Portrecista.


Pokaz specjalny dokumentu, któremu towarzyszy spotkanie z Jerzym Prokopiukiem.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share