kpb

Źródło nadziei

tytuł oryginalny: The Water Diviner

reżyseria: Russell Crowe
aktorzy: Olga Kurylenko, Russell Crowe, Jai Courtney, Jacqueline McKenzie

czas trwania: 111 min.
produkcja: Australia/Turcja/USA 2014
premiera: 2015-03-13

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego 2015: najlepszy film

Źródło nadziei, reżyserski debiut laureata Oscara i Złotego Globu Russella Crowe’a (Gladiator, Piękny umysł), to niezwykła, romantyczna i inspirująca opowieść o miłości pokonującej wszelkie bariery.

1919 rok. Joshua Connor (Crowe), australijski farmer, spełniając ostatnią wolę niedawno zmarłej żony, przybywa do Turcji, by odszukać ciała swych synów poległych w bitwie pod Gallipoli, uznawanej za jedną z najbardziej krwawych bitew I wojny światowej. Connor jest człowiekiem twardym i doświadczonym przez życie, jednak zniszczony przez wojnę kraj, który przemierza, zaskakuje go odmiennością, a brytyjscy okupanci odrzucają prośby o wydanie ciał poległych. Z pomocą Connorowi przyjdzie piękna Turczynka (Olga Kurylenko, dziewczyna Bonda z Quantum of Solace, znana także z filmów Niepamięć i 7 psychopatów), która stanie się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko przewodniczką w tej niezwykłej podróży. Gdy okaże się, że jeden z synów być może żyje, Connor poruszy niebo i ziemię, by odkryć prawdę o losie swego dziecka.

Mieszkający w Melbourne pisarz i scenarzysta Andrew Anastasios, zbierając informacje do projektu opowiadającego o australijskiej historii, natknął się na list napisany przez Cyrila Hughesa. Ów mężczyzna był australijskim podpułkownikiem, który dowodził jednostką wojskową, której celem było wprowadzenie porządku na opuszczonym polu, na którym odbyła się traumatyczna bitwa o Gallipoli. W liście tym podpułkownik Hughes zapisał niezwykle intrygujące zdanie: „Pewien staruszek zdołał przybyć tu aż z odległej Australii w poszukiwaniu grobu swego zmarłego syna”. Samo to zdanie posłużyło Anastasiasowi za inspirację do Źródła nadziei, poruszającej historii o stracie i odkupieniu oraz konflikcie między dwoma światami.

| Starring Russell Crowe and Olga Kurylenko, The Water Diviner is an epic adventure set four years after the devastating battle of Gallipoli in Turkey during World War I. Australian farmer Connor (Crowe) travels to Istanbul to discover the fate of his sons, reported missing in the action, where he forges a relationship with the beautiful Turkish woman (Kurylenko) who owns the hotel in which he stays. Holding on to hope, and with the help of a Turkish Officer, Connor embarks on a journey across the country to find the truth about the fate of his sons.

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 9: Daleko i blisko.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share