kpb

Polskie gówno (Polish Shit)

tytuł oryginalny: Polskie gówno

reżyseria: Grzegorz Jankowski
aktorzy: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Grzegorz Halama, Filip Gałązka, Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa

czas trwania: 93 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2015-02-06

info: Letnie Tanie Kinobranie // with EN subtitles

Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Nagroda Publiczności (w konkursie "Inne Spojrzenie")
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin 2015: Grand Prix; nagroda za muzykę

Pierwsza komedia w tak bezkompromisowy sposób obnażająca kulisy polskiego przemysłu muzycznego. Film wyreżyserowany przez Grzegorza Jankowskiego powstał w oparciu o scenariusz Tymona Tymańskiego, który przez lata kariery muzycznej zdążył poznać ten biznes od podszewki.

Zespół Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego jedzie w trasę koncertową zorganizowaną przez komornika Czesława Skandala. Towarzyszy im kierowca Stan Gudeyko, niegdyś lider legendarnej grupy punkowej Iperyt. W trasie czeka muzyków szereg rozczarowań, które przestestują ich przyjaźń i cierpliwość. Skandal to człowiek ulepiony z innej gliny - zespół przyjaciół szybko odkryje, że ich menadżer nie zna się na muzyce, a jego hobby jest zgoła inne. Na dodatek światek podupadającego przemysłu muzycznego nie jest miejscem usłanym różami - karty rozdaje w nim tajemnicza sekta "Szołbizjan"...

Realizacja projektu trwała 7 lat. Efekty wieloletniej pracy została nagrodzone podczas ostatniego, 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Polskie gówno zostało zaprezentowane w sekcji Inne spojrzenie i otrzymało prestiżową nagrodę publiczności.

W pierwszoplanowe role wcieliły się muzyczne legendy polskiej sceny rockowej - Tymon Tymański, Robert Brylewski i Filip Gałązka. Partnerują im m.in. Grzegorz Halama, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa. W filmie pojawiają się również polscy muzycy i postacie show-biznesu - Krzysztof Skiba, Leszek Możdżer, Czesław Mozil, Olaf Deriglasoff czy Mikołaj Lizut. Opiekę artystyczną nad filmem pełnił Wojciech Smarzowski.

Polskie Gówno jest o ludziach pozbawionych łokci, by umiejętnie się rozpychać, którzy w pewnym momencie zaczynają szaloną podróż w głąb systemu. To film o przyjaźni, zrobiony przez przyjaciół” (Grzegorz Jankowski, reżyser)

„Wszystkie historie przedstawione w filmie wydarzyły się naprawdę, nam lub naszym znajomym” (Tymon Tymański, scenarzysta)


„Największa bomba festiwalu w Gdyni.” Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

„Przygotujcie się na prawdziwą rock'n'rollową jazdę bez trzymanki.” Mateusz Góra, Stopklatka.pl

Polskie gówno to kąpiel w szambie, która przynosi jedyne w swoim rodzaju katharsis. Film Grzegorza Jankowskiego świadomie oscyluje gdzieś pomiędzy poprawinami po Weselu Smarzowskiego a remakiem Wilka z Wall Street zrealizowanym w strażackiej remizie.” Piotr Czerkawski, Filmweb.pl 

Fanpage filmu.


| The Tranzystory music band from Pruszcz Gdański goes on tour organised by a bailiff, Czesław Skandal. They are accompanied by a driver, Stan Gudeyko, once the leader of a punk group Iperyt. On the way the musicians experience a series of disappointments which will put their friendship and patience to the test.

The film will be shown with English subtitles.


Pokaz w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 6: Spokój i szaleństwo.ZWIASTUN:

Bookmark and Share