kpb

Cuda

tytuł oryginalny: Le meraviglie // The Wonders

reżyseria: Alice Rohrwacher
aktorzy: Alba Rohrwacher, Maria Alexandra Lungu, Sam Louwyck, Sabine Timoteo, Agnese Graziani, Monica Bellucci

czas trwania: 110 min.
produkcja: Włochy/Szwajcaria/Niemcy 2014
premiera: 2015-01-23

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Jury

Cuda
młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiadają prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii.

Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”.

Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

W roli głównej - Alba Rohrwacher, siostra reżyserki, aktorka znana z ról w filmach Jestem miłością czy Samotność liczb pierwszych, laureatka nagrody aktorskiej na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji za film Hungry Hearts.

Reżyserka o filmie: Cuda są filmem o życiu na wsi, o wyjątkowej miłości między ojcem i córkami, o tęsknocie za męskim potomkiem, o zwierzętach i małych ludzikach żyjących w telewizorze. To film, w którym bohaterowie mówią w dialekcie z prowincji Viterbo, ale kiedy się zdenerwują sięgają też po francuski i niemiecki. Cuda to baśń.

Film oczarował Pawła Pawlikowskiego, reżysera Idy, oraz członków jury ostatniego festiwalu w Cannes - Jane Campion i Sofię Coppolę.

Jeden z moich ulubionych filmów ostatnich lat.
Paweł Pawlikowski

Wielkie przeżycie: wciągająca, piękna opowieść o dojrzewaniu do samodzielności.
Jane Campion

Dawno nie byłam tak wzruszona... Genialny, piękny i pełen życia świat.
Sofia Coppola


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 8: Magia i codzienność.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share