kpb

Biały Bóg

tytuł oryginalny: Fehér isten / White God

reżyseria: Kornél Mundruczó
aktorzy: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth, Lili Monori, Luke, Body

czas trwania: 119 min.
produkcja: Węgry/Niemcy/Szwecja 2014

info: T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée

MFF w Cannes 2014: nagroda sekcji Un Certain Regard

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych zwierząt, które ruszają w miasto.

Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

O reżyserze:

Kornél Mundruczó urodził się w 1975 roku w Gödöllõ na Węgrzech. Ukończył Węgierski Instytut Filmowy. W 2002 roku nakręcił swój pierwszy pełny metraż Kilka pogodnych dni, za który otrzymał wiele nagród. Jak dotąd jego filmy zdobyły ponad 30 wyróżnień na wielu festiwalach, w tym w Cannes, Locarno, Brukseli czy Cottbus. Dziś Mundruczó jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych filmowców węgierskich, znanym także widzom w Polsce - jego filmy były pokazywane podczas Nowych Horyzontów. Reżyseruje także spektakle w TR Warszawa.

Film prezentowany w ramach:
T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2015.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share