kpb

Potop Redivivus

tytuł oryginalny: Potop Redivivus

reżyseria: Jerzy Hoffman
aktorzy: Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Władysław Hańcza, Leszek Teleszyński, Franciszek Pieczka, Bruno O'Ya, Ryszard Filipski

czas trwania: 185 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2014-10-03

info: PKO Off Camera

Film otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Rok 1655. Chorąży orszański Andrzej Kmicic przybywa do Wodoktów, by poznać przeznaczoną mu narzeczoną - Oleńkę Billewiczównę. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Jednak niepokorna i porywcza natura Kmicica wpędza go w kłopoty. W tym samym czasie następuje atak Szwedów na Rzeczpospolitą. Kmicic, aby odkupić swoje winy i odzyskać serce ukochanej, postanawia całkowicie oddać się walce z wrogiem.

Legendarna ekranizacja prozy Henryka Sienkiewicza, jeden z największych przebojów historii polskiego kina, ponownie na dużym ekranie - całkowicie odrestaurowany cyfrowo, w nowej, zdynamizowanej narracji.

Potop Redivivus to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni Potopu na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie.

W 2010 roku w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej dokonano pełnej rekonstrukcji cyfrowej obu części filmu Potop (1974) Jerzego Hoffmana. Pieczołowicie odrestaurowany film stał się podstawą odrębnego projektu artystycznego. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min. Montażu dokonał ceniony montażysta Marcin Kot Bastkowski, współpracownik Jerzego Hoffmana przy Ogniem i mieczem (nagroda za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 1999) oraz przy filmie 1920 Bitwa Warszawska (nominacja do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej - za montaż, 2012).

Film został objęty Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Reżyser o filmie: „Uzyskana w procesie rekonstrukcji jakość obrazu podsunęła mi pewien pomysł. Pomyślałem, że warto ten odnowiony film pokazać tym wszystkim, którzy nie mogli zobaczyć go w kinie, zwłaszcza młodym, którzy znają Potop wyłącznie z telewizorów, kaset i płyt DVD. Ale czy dzisiejszy widz będzie chciał spędzić w kinie ponad 5 godzin? (...) Stworzyłem więc Potop na nowo, w wersji trzygodzinnej. Film, który nic nie traci z najważniejszych wątków, który nic nie traci na czytelności, a jednocześnie nabrał niezwykłego tempa. Ten właśnie Potop Redivivus jest Potopem na dziś - który ogląda się niesłychanie, a próbne projekcje pokazały, że stał się filmem na nowo atrakcyjnym i pasjonującym. W dużym stopniu to zasługa montażysty, z którym współpracuję od czasu Ogniem i mieczem. Oczywiście, trudno byłoby zastosować dzisiejszą formę montażu, ale w efekcie mądrego kompromisu otrzymaliśmy film odświeżony, odrodzony. Stąd właśnie tytuł - Potop Redivivus”.


| Restored, re-edited version of The Deluge, the Oscar-nominated adaptation of the Henryk Sienkiewicz novel and one of the most popular Polish films ever directed.

1655. A bannaret of Orsha, Andrzej Kmicic, comes to Wodokty to introduce himself to the fiancée meant for him - Oleńka Billewiczówna. The young couple fall in love with each other at first sight. However, the proud and impulsive nature of Kmicic gets him into trouble. At the same time, Swedes invade the Polish-Lithuanian Commonwealth. In order to expiate his guilt and regain the heart of his beloved one, Kmicic decides to fully devote himself to battling against the enemy.


Pokaz w ramach:
PKO Off Camera 2015.

(także w ramach: Pokazy specjalne 2014)


TRAILER:

Bookmark and Share