kpb

Mundial. Gra o wszystko

tytuł oryginalny: Mundial. Gra o wszystko

reżyseria: Michał Bielawski

czas trwania: 95 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2014-05-23

Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Millennium PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2013
Złoty Gwizdek Kicking + Screening Soccer Film Festival, Nowy Jork 2013
Ińskie Lato Filmowe 2013: film otwarcia
Krakowski Festiwal Filmowy 2013, MFF São Paulo 2013, FF Zagreb 2013, MFF Bergen 2013, American Documentary Film Festival, Palm Springs 2013

Mistrzostwa España 1982 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na chwilę zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.

Mundial. Gra o wszystko to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

Mundial. Gra o wszystko
to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.

Ogląda się jak bramki Bońka. Stefan Szczepłek, „Rzeczpospolita”
Zachwycająca lekcja historii. Przemysław Gulda, „Gazeta Wyborcza”
Działa jak strzał w sam środek bramki. Planete+ Doc Film Festival
Ma dramaturgię godną rozgrywki o wielką stawkę.
Henryk Tronowicz, „Dziennik Bałtycki”


ZWIASTUN:

Bookmark and Share