kpb

Hannah Arendt

tytuł oryginalny: Hannah Arendt

reżyseria: Margarethe von Trotta
aktorzy: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch

czas trwania: 114 min.
produkcja: Niemcy/Luksemburg/Francja 2012
premiera: 2014-01-24

info: Conrad Festival

Europejskie Nagrody Filmowe 2013 - nominacja: najlepsza aktorka - Barbara Sukowa

Niemieckie Nagrody Filmowe 2013: najlepsza aktorka, najlepszy film - druga nagroda

MFF w Valladolid: Grand PrixWielka niemiecka reżyserka Margarethe von Trotta przedstawia sylwetkę jednej z największych filozofek XX wieku - Hanny Arendt

W roli tytułowej: Barbara Sukowa, uhonorowana w 1986 roku nagrodą aktorską w Cannes za kreację Róży Luksemburg w prezentowanym również na festiwalu filmie von Trotty.

Gdy w maju 1960 roku świat obiega wiadomość o porwaniu w Argentynie Adolfa Eichmanna, nazistowskiego funkcjonariusza, odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej, wybitna filozofka Hannah Arendt mieszka z mężem w apartamencie na Manhattanie. Wkrótce media donoszą o planowanym procesie nazisty, który ma się odbyć w Jerozolimie. Arendt zgłasza się do „New Yorkera” z propozycją współpracy w charakterze korespondentki.

W czasie procesu Arendt widzi na ławie oskarżonych spokojnego, przeciętnego w zachowaniu urzędnika (w filmie zamieszczone są prawdziwe nagrania z procesu). Relacjonując kolejne dni przesłuchań, filozofka opisuje Eichmanna jako typowego biurokratę, bezrefleksyjnie wykonującego polecenia. Prowadzi ją to do sformułowania słynnej tezy o „niedającej się opisać i zrozumieć banalności zła”. Teza Arendt wywołuje ogromne kontrowersje, pojawiają się zarzuty, że filozofka broni odpowiedzialnego za Holokaust potwora, grozi się jej relegacją z uniwersytetu.
 
W rolach drugoplanowych - Julia Jentsch (Sophie Scholl, Edukatorzy) i dwukrotnie nominowana do Oscara Janet McTeer.

Reżyserka o filmie: „Nie myślałam nigdy o tym, by jakiś aktor zagrał Eichmanna. Wykorzystanie archiwaliów było absolutnie konieczne, ponieważ widz oglądając aktora mógłby powiedzieć: Tak on gra świetnie, a ja chciałam by od Eichmanna płynęła prawdziwa biurokratyczna nicość”.


Znakomity filmowy portret! Niezwykle żywy i porywający. „Der Spiegel”

Barbara Sukowa wspaniale pokazała życie i twórczość wielkiej filozofki. Taki temat dla filmu mógłby się wydawać niemożliwym, ale nawet osoby, które nigdy nie przeczytały strony z twórczości Arendt, będą poruszone jej moralną siłą i odwagą. „The Hollywood Reporter”

Weteranka niemieckiego kina, Margarethe von Trotta nakręciła swój najlepszy film! Przepięknie napisany i wyreżyserowany! „Film Journal”

Hipnotyzujące aktorstwo Barbary Sukowej. „The Village Voice” 


Film prezentowany w ramach
programu filmowego Conrad Festival 2015.

(także: festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 4: Być kobietą)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share