kpb

53. KFF: Panorama Filmu Polskiego 12 (31 maja): Sati; Dyżurka; Albert Cinema

PANORAMA FILMU POLSKIEGO 12 (112')


SATI | SATI
reż. Bartek Świderski, Polska 2013, 25’ (dok.)

Filmowe wspomnienie Piotra Morawskiego, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestnika pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Jego historia opowiedziana przez żonę himalaisty, Olgę, jest pełna i żalu i szacunku do pasji męża. Zmontowane w filmie spotkania z Olgą Morawską odbyły się na przestrzeni kilku miesięcy po śmierci męża. Pierwsze zaledwie miesiąc od tego zdarzenia.


DYŻURKA | DOCTORS’ ROOM
reż. Bożena Filas, Mieczysław Herba, Polska 2013, 35’ (dok.)

Centrum Kardiologii od kuchni. Nie widzimy pacjentów - tylko samych pracowników. Obserwujemy pracę wybitnego lekarza, profesora Andrzeja Bochenka i jego zespołu. Jakimi są ludźmi? Jakie są ich wzajemne relacje? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych? Dyżurkę można odczytywać jako opowieść o braterstwie ludzi, którzy poświęcają się w pełni swojej pracy: dzięki temu szpital może sprawnie funkcjonować.


ALBERT CINEMA | ALBERT CINEMA
reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2013, 52’ (dok.)

Mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta mają nietypową pasję - gdy tylko mogą, kręcą filmy. Jest to dla nich sposób, by krok po kroku, ujęcie po ujęciu zmieniać własne życie. Wierzą, że mogą w końcu wyjść na prostą; tak jak John Voight, który zaczynał od Nocnego kowboja, by po wielu latach zagrać w końcu papieża. Głównym bohaterem filmu jest Leszek - alkoholik, od ponad 20 lat bezdomny. Jego największym marzeniem jest spotkać się ze swoim synem. To właśnie dla niego Leszek kręci swój kolejny film.


Fotos: Albert cinema

Pokaz w ramach 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share